fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Korea Północna: Aby przetrwać, trzeba płacić łapówki

AFP
Biuro ONZ ds. praw człowieka poinformowało, że mieszkańcy Korei Północnej są zmuszani do płacenia łapówek urzędnikom, aby przetrwać w swoim odizolowanym kraju. Korupcja w państwie Kim Dzong Una ma być powszechnym zjawiskiem.

W raporcie stwierdzono, że urzędnicy w całej Korei Północnej wymuszają pieniądze od obywateli, którzy nie są w stanie związać koniec z końcem. Osoby, które nie płacą, mogą być zatrzymywane i skazywane. W najgorszej sytuacji są osoby pracujące w szarej strefie.

Korea Północna za tragiczną sytuację humanitarną wini sankcje nałożone przez ONZ za rozwój programów atomowych i balistycznych. W raporcie stwierdzono jednak, że finansowanie wojska jest dla Pjongjangu priorytetowe.

Obawiam się, że ciągłe koncentrowanie się na kwestii jądrowej odwraca uwagę od strasznego stanu praw człowieka wielu milionów mieszkańców Korei Północnej - powiedziała Michelle Bachelet, komisarz ONZ ds. praw człowieka.

- Prawa do wyżywienia, ochrony zdrowia, schronienia, pracy, swobody przemieszczania się oraz swobody są powszechne i niezbywalne, ale w Korei Północnej zależą one przede wszystkim od możliwości przekupywania urzędników państwowych - dodała.

Średnio czterem na dziesięciu mieszkańców Korei Północnej chronicznie brakuje pożywienia, a w kraju wprowadzane są dalsze cięcia racji żywnościowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA