fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Holandia: Przedszkola i żłobki nie dla niezaszczepionych

123RF
Ponad 100 żłobków i przedszkoli w całej Holandii prowadzi politykę zgodnie z którą nie przyjmuje dzieci nie posiadających wymaganych szczepień - informuje holenderski nadawca NOS.

Ok. 25 żłobków i przedszkoli w praktyce wykluczyło nieszczepione dzieci - informuje NOS.

Jak zauważa holenderski nadawca w Holandii nielegalne jest wprowadzanie zakazu przyjmowania dzieci, które nie zostały zaszczepione, do przedszkoli, ze względu na przepisy antydyskryminacyjne.

Jednak żłobki i przedszkola mogą odmówić przyjęcia dzieci w przypadku, gdy istnieje "poważne zagrożenie dla zdrowia", takie jak np. możliwość pojawienia się ogniska odry.

- Jako właściciel nie chcę być pociągany do odpowiedzialności przez rodziców, których dzieci zostaną narażone na kontakt z chorobą zakaźną - podkreśla jeden z właścicieli żłobka w Amsterdamie.

W ostatnim czasie w Holandii głośno było o przedszkolu w Hadze, w którym czworo dzieci w wieku poniżej 4 lat zaraziło się odrą. Żadne z nich nie było szczepione.

Łącznie w 2019 roku w Holandii zarejestrowano 13 przypadków odry.

Obecnie w Holandii zaszczepionych jest ok. 90,2 proc. dzieci - mniej niż wynosi określony przez WHO na 95 proc. poziom wyszczepialności, który gwarantuje społeczeństwu "zbiorową odporność".

W 2013 roku w Holandii doszło do epidemii odry, na którą zachorowało wówczas 2600 osób - w większości rodziców i dzieci, które nie były szczepione z przyczyn religijnych.

Źródło: dutchnews.nl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA