fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Mężczyźni lekceważą temat molestowania kobiet

Adobe Stock
Przeprowadzone badanie wykazało, że świadomość społeczna dotycząca poziomu molestowania seksualnego kobiet jest niska, mimo działań podejmowanych przez ruch #MeToo

Zapytani o to, jaka część kobiet doświadczyła jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego, zarówno respondenci płci męskiej, jak i żeńskiej w Stanach Zjednoczonych i 12 krajach europejskich nie doceniają poziomu molestowania seksualnego doświadczanego przez kobiety.

Najbardziej błędne wyobrażenie mieli respondenci z Danii, Holandii i Francji.

Pytanie to było częścią badania przeprowadzonego przez Ipsos Mori, które mierzy różnicę między społecznym zrozumieniem problemów a rzeczywistością.

Badanie zostało przeprowadzone w związku z kampanią #MeToo - zainicjowaną po doniesieniach o przestępstwach dokonywanych przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina. Miał on dopuścił się nadużyć seksualnych wobec aktorek.

Zaskakujący wynik przyniosły badania przeprowadzone w Polsce. 31 proc. Polek odpowiedziało, że doświadczyło molestowania. Na pytanie, "ile spośród 100 kobiet w Pana kraju twierdzi, że doświadczyło jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego?", procent odpowiedzi wśród mężczyzn wyniósł 0.

W Danii, gdzie badanie z 2012 roku wykazało, że 80% kobiet doświadczyło jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego od 15 roku życia, średnia odpowiedź wśród mężczyzn wyniosła 31%.

W Holandii, gdzie niedawno zwolniono wybitnego dyrygenta z powodu zarzutów molestowania seksualnego, 73% kobiet zgłosiło przypadki molestowania seksualnego, jednak średnia odpowiedź wśród mężczyzn wyniosła 38%.

Wśród Francuzów wskaźnik wyniósł 41 proc, podczas gdy w badaniu z 2012 roku 75 proc. kobiet powiedziało, że było molestowanych.

W USA, gdzie w sondażu z 2018 roku stwierdzono, że 81% kobiet w pewnym momencie życia doświadczyło molestowania seksualnego, średnia odpowiedź mężczyzn wyniosła 44%.

Badanie zostało przeprowadzone między 28 września a 16 października 2018 r. w 37 krajach. W sondażu wzięło udział ponad 28 tys. osób.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA