fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Fundacja Kusznierewicza pozywa Polską Fundację Narodową na 400 tys. zł

Fotorzepa, Piotr Nowak
Fundacja Navigare, która miała prowadzić projekt "Polska 100" Mateusza Kusznierewicza, złożyła do sądu w Gdańsku wniosek o upadłość. Jednocześnie złożyła pozew o zapłatę 400 tys. zł przez Polską Fundację Narodową - informuje Radio Zet.

Polska Fundacja Narodowa w maju nie przedłużyła umowy z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem. Zarząd PFN tłumaczy, że decyzja ta wynika z braku zaufania do fundacji założonej przez żeglarza.

"7 maja 2018 r. otrzymaliśmy od Fundacji Navigare informację, że 8 maja zarząd Navigare zamierza złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości. Niestety w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy szereg niepokojących sygnałów o niewywiązywaniu się przez Navigare z dotychczasowych ustaleń i deklaracji. Jednocześnie 9 kwietnia trafiło do nas pismo o postępowaniu komorniczym prowadzonym wobec Mateusza. Kusznierewicza. Pod koniec kwietnia dotarły do nas także informacje z których wynika, że przynajmniej część załogi jachtu nie otrzymuje zwrotu kosztów ani wynagrodzeń oraz że Navigare nie uregulowała wszystkich faktur za rebranding i osprzęt jachtu. Jednocześnie z otrzymanych dokumentów wiemy, że do przedsiębiorstw Prezesa Zarządu Navigare Piotra Obidzińskiego oraz powiązanych z Mateuszem Kusznierewiczem opłacone zostały faktury w wysokości ponad 185 tysięcy złotych w tym „z tytułu projektu na wodzie” – co trudno jest obecnie zrozumieć skoro projekt jest w fazie przygotowawczej" - informował w swoim komunikacie zarząd PFN.

Mateusz Kusznierewicz odpowiadał, że "projekt pomimo początkowego stadium, pochłonął już bardzo duże pieniądze". - Mieliśmy otrzymać te pieniądze od Polskiej Fundacji Narodowej, ale ich do tej pory nie dostaliśmy. Nie wiemy, czy je dostaniemy. Ludzie pracowali po nocach i pracują nadal przy tym projekcie. Mamy niepopłacone faktury za bilety lotnicze, wynagrodzenia załogi, za zakup nowych kabestanów, wyposażenie bezpieczeństwa, za wykonanie strony internetowej, której i tak jeszcze nie udało się dokończyć - wyjaśniał w rozmowie z wprost.pl.

Teraz Navigare chce odzyskać pieniądze, przeznaczone na remont zakupionego przez PFN francuskiego jachtu. Według fundacji, pokryła je sama Navigare, ale PFN miała te pieniądze zwrócić.

Radio Zet zaznacza, że mimo złożenia pozwu, Navigare "wciąż liczy na wynegocjowanie wspólnego stanowiska z PFN".

Źródło: rp.pl/ Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA