fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Kto chce zburzyć Pałac Kultury

Fotorzepa, Marta Bogacz
Czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie należy zburzyć? Polacy nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat - powiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki pytany, czy wojsko poradziłoby sobie z wysadzeniem w powietrze Pałacu Kultury odpowiedział, że mogłoby podjąć się tego zadania. - Zburzenie Pałacu byłoby fajnym prezentem na 100-lecie niepodległości - dodał.

Władze Warszawy i stołeczne organizacje pozarządowe ostro krytykują taki pomysł. „Ludzie, którzy zgłaszają takie pomysły, nie mają pojęcia o Warszawie" – komentują.

W Warszawie powinny być budynki bardziej eksponowane niż Pałac Kultury i Nauki, które będą górować na tym pomnikiem komunizmu - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do pomysłu, aby na 100-lecie niepodległości Polski zburzyć PKiN.

"Sprzedaż terenu pokryłaby z nawiązką koszty rozbiórki i na tym miejscu moglibyśmy mieć prawdziwe centrum" - uważa Janusz Korwin-Mikke.

Trzech na czterech badanych uważa jednak, że Pałacu Kultury i Nauki nie należy zburzyć. Za tym pomysłem jest 12 proc. ankietowanych, a podobny odsetek nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej za pomysłem zburzenia PKiN są mężczyźni (14 proc.), osoby o wykształceniu wyższym (14 proc.), badani o dochodzie powyżej 5000 zł (20 proc.) oraz mieszkańcy miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (18 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA