fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwajcaria: Chcą pomagać w eutanazji zdrowym

123RF
Szwajcarska organizacja Exit, zajmująca się udzielaniem pomocy osobom nieuleczalnie chorym, które chcą się poddać eutanazji, powołała grupę roboczą, która ma sprawdzić, czy istnieje możliwość rozszerzenia jej działań o pomoc starszym osobom, które są zdrowe, ale które chciałyby umrzeć.

Obecnie z usług Exit mogą korzystać osoby cierpiące na śmiertelne choroby wiążące się z nieznośnym cierpieniem, albo osoby uskarżające się na związane z wiekiem schorzenia uniemożliwiające normalne życie.

Teraz jednak Saskia Frei, przewodnicząca niemieckojęzycznego oddziału organizacji ogłosiła, że Exit tworzy grupę roboczą, która ma sprawdzić, czy istniałaby możliwość rozszerzenia działalności Exit o pomoc w eutanazji osobom w podeszłym wieku, które są zdrowe, ale które nie chcą już żyć.

Przez ok. rok grupa ma zbadać etyczne, prawne i polityczne aspekty rozszerzenia prawa do eutanazji. Po tym, jak grupa przygotuje raport w tej sprawie, Exit rozważy podjęcie kolejnych kroków w tym temacie.

Z badania przeprowadzonego przez Exit w 2016 roku w niemieckojęzycznych kantonach Szwajcarii, ok. dwóch trzecich mieszkańców mających ponad 50 lat rozważyłoby poddanie się eutanazji "gdy nadejdzie ich czas".

W efekcie organizacja zaapelowała o uproszczenie procedur związanych z eutanazją i pozwolenie lekarzom na przepisywanie śmiertelnych dawek leków.

Exit udziela pomocy w przeprowadzeniu eutanazji obywatelom Szwajcarii i osobom, które mają prawo do stałego pobytu w tym kraju. Organizacja ma charakter non-profit - szwajcarskie prawo zabrania zarabiania na eutanazji.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA