Policjant mieszkający u swoich rodziców w prawie 180 metrowym domu jednorodzinnym otrzymywał równoważnik za brak lokalu. Po ich tragicznej śmierci został mu on odebrany mimo, że postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Czy organ nie pospieszył się cofając mu uprawnienia do równoważnika, tym bardziej, prawo do tego domu ma także jego siostra.

Nie. Zgodnie bowiem z § 6 pkt 4 rozporządzenia z 28 czerwca 2002 r decyzję o cofnięciu uprawnienia do dotychczas przyznanego równoważnika pieniężnego wydaje się m.in. wówczas, gdy policjant w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej uzyskał lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub dom jednorodzinny (część domu) albo spółdzielczy własnościowy lokal mieszkalny będące przedmiotem spadku, jeżeli udział w spadku odpowiada co najmniej dwóm normom zaludnienia.

Przepisy cytowanego rozporządzenia wiążą zatem cofnięcie uprawnienia do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego z "udziałem w spadku. Przy czym jak przypomniał WSA Gdańsku w wyroku z 24 stycznia 2013 r. (II SA/Gd 795/12) spadek otwiera się w chwili śmierci spadkodawcy (art. 924 kodeksu cywilnego), a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 kc). Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu (art. 926 § 1 kc). Zgodnie z art. 931 § 1 kc w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma charakteru konstytutywnego, lecz deklaratoryjny, wobec czego nie powoduje ono powstania prawa własności czy to w dacie wydania postanowienia, czy też jego uprawomocnienia się, ale jedynie potwierdza już istniejący stan rzeczy.

W sytuacji opisanej w pytaniu policjant wspólnie z siostrą odziedziczył dom, którego powierzchnia mieszkalna wynosiła 180 m 2 czyli jego udział w spadku znacznie przekroczył dwie normy zaludnienia. Ponadto jak uznał WSA w cytowanym wyroku bycie posiadaczem domu jednorodzinnego, nie oznacza, że policjant musi posiadać ten dom jedynie z osobami wymienionymi w art. 89 uop, czyli członkami rodziny pozostającymi z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, których uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego. Taki dom jednorodzinny policjant może posiadać także z osobami, których nie uwzględnia się przy przydziale, o ile posiadana przez niego część domu ma powierzchnię odpowiadającą przysługującej mu normie.

podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 1130)