Reklama
Rozwiń

TSUE: akt poświadczenia dziedziczenia wystawiony przez notariusza to nie orzeczenie

Polscy notariusze, sporządzający akt poświadczenia dziedziczenia na zgodny wniosek wszystkich uczestników postępowania poświadczeniowego, nie są „sądem” w rozumieniu rozporządzenia spadkowego, a w związku z tym owo poświadczenie nie stanowi „orzeczenia” w sprawie dotyczącej dziedziczenia. Poświadczenie dziedziczenia stanowi natomiast „dokument urzędowy” - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 23.05.2019 11:05 Publikacja: 23.05.2019 10:45

TSUE: akt poświadczenia dziedziczenia wystawiony przez notariusza to nie orzeczenie

Foto: Adobe Stock

mat

Wiesława B. (imię fikcyjne) była jednym z uczestników postępowania spadkowego po ojcu, w ramach którego złożyła przed notariusz ze Słubic wniosek o wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia. Rzeczona notariusz sporządziła akt poświadczenia dziedziczenia.

Zmarły był przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na pograniczu polsko-niemieckim. Wiesława B. chciała wiedzieć, czy zdeponował środki pieniężne w jednym lub kilku bankach niemieckich, a jeśli tak, to jaka była kwota środków mogących wchodzić do masy spadkowej. W tym celu wniosła o wydanie jej wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez rzeczoną notariusz wraz z zaświadczeniem potwierdzającym, że akt ten stanowi orzeczenie w sprawie dotyczącej dziedziczenia w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. Na wypadek nieuwzględnienia tego wniosku Wiesława B. wniosła o wydanie wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia opatrzonego zaświadczeniem, iż akt ten stanowi dokument urzędowy dotyczący dziedziczenia.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono