fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Coraz więcej ułatwień dla weteranów

Program Wojownik wspierają zawodnicy MMA
Fotorzepa
Coraz więcej instytucji wprowadza ulgi i ułatwienia dla uczestników zagranicznych misji.

Od 29 maja, czyli Dnia Weterana, żołnierze, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych, będą mogli kupować bilety w trzech największych polskich sieciach kin z ulgą. Takie porozumienie zostanie podpisane w piątek w warszawskiej siedzibie Fundacji Stratpoints z przedstawicielami kin Cinema City, Helios i Multikino.

Kina tych sieci oznaczone zostaną przez fundację stworzoną przez gen. Mirosława Różańskiego, byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych, jako miejsca przyjazne weteranom.

– Ulgi będą różne w zależności od sieci. Będą to bilety ulgowe, takie jakie teraz są dla uczniów lub seniorów. Docelowo będzie osobna nazwa „bilet dla weterana" – tłumaczy nam gen. Jarosław Stróżyk, członek fundacji. Uczestnik misji będzie mógł kupić bilet na hasło „weteran". Takie osoby powinny posiadać też legitymację weterana.

W piątek w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu ruszy zaś unikatowy Projekt Wojownik, czyli zajęcia edukacyjno-sportowe prowadzone dla weteranów przez zawodników MMA (mieszane sztuki walki).

Płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, weteran i pomysłodawca programu, tłumaczy nam, że jego celem jest integracja weteranów, a także zainteresowanie ich sportami walki. Raz w miesiącu w różnych miastach na terenie Polski weterani będą mogli wziąć udział w treningach z mieszanych sztuk walki, które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC, europejskiej federacji KSW. Poprowadzą je m.in. Łukasz „Juras" Jurkowski. Program Wojownik wspiera dziesięciu zawodników MMA, zgłosiło się do niego już kilkudziesięciu weteranów. – Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne – tłumaczy nam płk Głuszczak. Oprócz zajęć sportowych prowadzone będą też zajęcia teoretyczne z psychologii, m.in. dotyczące technik radzenia sobie ze stresem, motywacji sportowców i zasad zdrowego odżywiania.

Główne uroczystości Dnia Weterana odbędą się w przyszłym tygodniu w Kielcach.

Coraz więcej różnych instytucji i samorządów wprowadza udogodnienia dla weteranów. Na przykład są zwolnieni całkowicie lub częściowo z opłat za korzystanie z miejskich obiektów. Mogą też bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, np. w Piotrkowie Trybunalskim, we Wrocławiu, w Głogowie, Lublinie, a w wielu obiektach kultury otrzymać zniżki.

Weterani mogą skorzystać z takich ulg po pokazaniu legitymacji, które wydaje MON. Fundacja Stratpoints zachęca uczestników misji do starania się o takie dokumenty w resorcie obrony, aby jak najwięcej żołnierzy mogło korzystać z takich bonusów. Informacje na temat instytucji, które je oferują, można znaleźć m.in. na stronie internetowej Centrum Weterana, Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Andrzej Pindor, weteran misji i wolontariusz, przyznaje, że stosunek społeczeństwa do weteranów się zmienia. To m.in. efekt prowadzonej od kilku lat kampanii społecznej „Szacunek i wsparcie".

Od 1953 r. polscy żołnierze wzięli udział w 92 operacjach poza granicami kraju. Na misjach służyło 115 tys. żołnierzy.

Pomimo większego wsparcia od grudnia 2017 r. w rządowej zamrażarce leży projekt noweli ustawy o weteranach. Został przygotowany jeszcze przez ekipę Antoniego Macierewicza. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy zajmie się nim rząd. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA