Resort obrony, powołując się na konsultacje ze środowiskami kombatanckimi, uważa, że o wydanie munduru wystąpi prawdopodobnie około 3 tys. osób. Koszty uszycia poniesie  budżet resortu obrony. Aby otrzymać umundurowanie, trzeba będzie złożyć wniosek do wojskowego komendanta  uzupełnień.

Projekt ustawy, który trafił w grudniu do sejmu, zakłada, że wzór ubioru, okoliczności i sposób jego noszenia oraz rodzaje i wzory oznak stopni wojskowych określi minister obrony narodowej w rozporządzeniu. Minister Macierewicz już kilka miesięcy temu przedstawił pomysł wprowadzenia jednolitego munduru dla żołnierzy niezłomnych.

Warto przypomnieć, że pod koniec lutego 2016 roku, w Muzeum Wojska Polskiego, z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza odbyła się konferencja poświęcona obchodom Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Podczas spotkania szef resortu obrony podpisał decyzję w sprawie obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" oraz odezwę z okazji święta, skierowaną do żołnierzy Wojska Polskiego.

W trakcie konferencji miała miejsce także prezentacja munduru honorowego "Żołnierzy Wyklętych" oraz przedstawiona została koncepcja wprowadzenia munduru honorowego dla Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.