fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Idea proobronności wkroczy do szkół wyższych

Fotorzepa, Michał Walczak
Federacja Organizacji Proobronnych (FOP) kierowana przez gen. Bogusława Packa zaproponowała szkołom wyższym i wydziałom prowadzącym kierunki kształcące w zakresie bezpieczeństwa i obronności, stworzenie na wzór szkół i klas mundurowych Porozumienia Szkół Wyższych przy FOP.

Wyłonione z porozumienia przedstawicielstwo wspólnie z FOP zabiegałoby między innymi o zdobywanie przez studentów cywilnych kierunków związanych z bezpieczeństwem i obronnością stopni wojskowych w rezerwie, podobnie jak jest to od 2012 roku w Akademii Obrony Narodowej, gdzie przeszkolonych zostało około 200 studentów cywilnych w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu Narodowych Sił Rezerwowych. Wówczas zgłosili się studenci z 77 uczelni.

Co więcej, stworzenie reprezentacji pozwoliłoby wspólnie z władzami Federacji prowadzić rozmowy z kierownictwem MON, MSWiA i samorządami w imieniu środowiska proobronnego uczelni wyższych.

Celem działań FOP jest konsolidacja wszystkich środowisk proobronnych oraz dążenie do jak najlepszego wykorzystania potencjału proobronnego państwa.

FOP zrzesza 15 organizacji i liczy  ponad 100 tys. członków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA