Pod listem wysłanym do Andrzeja Dudy podpisały się 323 osoby (głównie adwokaci i radcowie prawni). Przypominają, że apelowali już do niego w lipcu 2017 r. o niepodpisywanie trzech ustaw zmieniających gruntownie system wymiaru sprawiedliwości.

– Czujemy się w obowiązku ponowić nasze wystąpienie, gdyż dwie wówczas zawetowane ustawy – nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawa o Sądzie Najwyższym – wrócą do podpisu pana prezydenta w nieco tylko zmienionym kształcie – piszą.

W ich opinii uchwalone przez Sejm i Senat przepisy są niezwykle niebezpieczne dla ochrony wolności i bezpieczeństwa Polaków oraz ustroju demokratycznego państwa prawa, gdyż prowadzą do znacznego uzależnienia władzy sądowniczej od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Za złe i szkodliwe uważają upartyjnienie wyboru członków KRS, wygaszenie kadencji sędziów SN, w tym pierwszej prezes SN, wprowadzenie naruszającej zasadę ne bis in idem skargi nadzwyczajnej oraz utworzenie w SN Izby Dyscyplinarnej. Jej kompetencje, jak zauważają, mają być rozszerzone na wszystkie zawody prawnicze.

– Uważamy, że co najmniej pierwsze trzy z tych rozwiązań są niekonstytucyjne. Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej dodatkowo naraża Polskę na postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, które w naszym przekonaniu zakończą się porażką naszego kraju. Bardzo liczymy na to, że pan prezydent do tego nie dopuści i zawetuje obie ustawy – kończą prawnicy.