fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE - Małgorzata Kluziak: Sądy potrzebują większej autonomii

Małgorzata Kluziak
rp.pl
Na temat poniedziałkowej konferencji „Jak sądy powinny służyć obywatelom" w środowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga rozmawiał z Małgorzatą Kluziak, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przy okazji konferencji SO w Warszawie przeprowadził anonimową ankietę „Polskie sądy w ocenie obywateli". Wynika z niej m.in., iż postępowania sądowe trwają za długo, a obywatele nie zawsze są traktowani podmiotowo na sali sądowej. – Okazuje się, że odbiór obywateli jest taki, że sędziowie trzymają się formalizmów, a nie zawsze mówią ludzkim głosem – komentowała sędzia Małgorzata Kluziak.

Jej zdaniem wynika to z faktu, iż sędziowie są obciążeni dużą ilością spraw. - Sędzia załatwia około dwudziestu spraw miesięcznie, każdego dnia musi więc średnio załatwić jedną sprawę, to jest bardzo dużo – oceniła Małgorzata Kluziak. – Presja i ilość spraw powoduje, że pamiętamy o sprawach, a nie zawsze, że za nimi stoją ludzie – dodała.

W opinii Małgorzaty Kluziak receptą na poprawienie sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości byłoby zwiększenie autonomii samych sądów oraz zwiększenie władzy ich prezesów. - Sąd powinien dostać pełną pulę pieniędzy, którymi powinien sam zarządzać. Za władzą idzie odpowiedzialność za efekty – przekonywała sędzia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA