fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE - Wojciech Tumidalski o wykonaniu przez Polskę zabezpieczenia TSUE: władza szuka wymówek

Wojciech Tumidalski
tv.rp.pl

W programie #RZECZoPRAWIE gościem Agaty Łukaszewicz był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Wojciech Tumidalski. Rozmawiali o piątkowym posiedzeniu TSUE ws. wysłuchania Polski. Jakie będą dalsze losy sporu wokół Sądu Najwyższego i czy potrzebna jest nowela ustawy o SN?

- Ani mnie jako obywatelowi, ani - jak się wydaje - sędziom SN, nie jest potrzebna nowa ustawa, by wykonać postanowienie zabezpieczające TSUE. Jeśli jednak to komuś potrzebne i mielibyśmy mieć jakąś ustawę, to powinna ona przewidywać, że ci sędziowie, którzy zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku, teraz bez żadnych dodatkowych procedur wracają do orzekania - powiedział Wojciech Tumidalski.

Kiedy sytuacja wokół SN ma szanse się uspokoić?  - pytała Agata Łukaszewicz.

- Jeśli ktoś chce coś zrobić, to szuka okazji by to zrobić, jeśli zaś nie chce - to szuka wymówek. Teraz widzimy, że polskie władze szukają wymówek, by nie wykonać postanowienia zabezpieczającego. Obawiam się więc, że dopiero po orzeczenie TSUE wszystko się rozstrzygnie, a i tak nie ma pewności, czy już po orzeczeniu I instancji, czy dopiero po odwołaniu do Wielkiej Izby. Widzę parę zakrętów na tej ścieżce. Jeśli zawieszą one sprawę na rok czy dłużej, to może się okazać, że wszystkim zdecyduje czas. Wygaśnie bowiem kadencja sędziów, którzy obecnie są między 65 a 70 rokiem życia. Szkoda, bo chodzi o osoby, które są po prostu bardzo doświadczonymi, mądrymi ludźmi. Wielu z nich spotkała po prostu krzywda - uważa Wojciech Tumidalski.

Wojciech Tumidalski w #RZECZoPRAWIE:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA