fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Duda może zablokować kandydatury Piotrowicza i Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz
Fotorzepa / Jerzy Dudek
Andrzej Duda poważnie zastanawia się nad zablokowaniem kandydatur Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - informuje "Super Express".

Gazeta zwraca uwagę, że powoływanie sędziów jest osobistą prerogatywą prezydenta i tylko od niego zależy, czy byli posłowie PiS obejmą posady w TK.

- Na razie wiele wskazuje na to, że pod tymi nominacjami podpisu prezydenta nie będzie. To byłoby fatalne wejście w kampanię, bezlitośnie później wykorzystywane przez konkurentów – mówi „SE" jeden ze współpracowników Andrzeja Dudy. - Cały czas liczymy jednak na to, że decyzje będą zmienione i prezydent nie będzie miał takiego dylematu – dodaje.

Gazeta zauważa, że zablokowanie kandydatur Piotrowicza i Pawłowicz nie byłoby pierwszą taką decyzją Andrzeja Dudy. W 2016 roku nie podpisał nominacji 10 z 13 sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Polsatnews.pl napisał we wtorek, że Andrzej Duda jest „skonfundowany" kandydaturami PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Ze źródeł portalu wynika, że kandydatury Pawłowicz i Piotrowicza nie były z prezydentem konsultowane. Głowa państwa natomiast „nie ma wątpliwości" co do trzeciej kandydatki PiS - Elżbiety Chojny-Duch.

Stanisław Piotrowicz w poprzedniej kadencji Sejmu był jedną z twarzy reformy sądownictwa przeprowadzanej przez PiS jako szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W październikowych wyborach nie zdobył mandatu posła. Wcześniej był senatorem oraz prokuratorem.

Czytaj także:

Z kolei posłanka Krystyna Pawłowicz w lipcu zapowiedziała definitywnie odejście z polityki. Szybko w mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, że może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego. W Sejmie minionej kadencji Pawłowicz zasiadała w komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Trzecia z kandydatek PiS do TK, Elżbieta Chojna-Duch jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 1994-95 oraz 2007-10 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, natomiast w latach 2010-2016 zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej.

Przypomnijmy, że 3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Źródło: se.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA