Krajowa Rada Sądownictwa chce wyjść z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Po tym, gdy w poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa została zawieszona w pracach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, we wtorek padł wniosek, by w ogóle z niej wyszła. Głosowanie w tej sprawie w najbliższy piątek.

Aktualizacja: 19.09.2018 06:48 Publikacja: 18.09.2018 18:25

Krajowa Rada Sądownictwa chce wyjść z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Foto: Adobe Stock

Członkostwo nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zostaje zawieszone – poinformował Leszek Mazur, przewodniczący nowej KRS, który brał udział w ostatecznym głosowaniu w Bukareszcie.

Czytaj także: KRS zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska pozostawiona bez wsparcia

Sto głosów było za zawieszeniem, sześć przeciw, dziewięć wstrzymało się. Głosowanie było tajne. Jak ustaliła „Rzeczpospolita" od głosu wstrzymała się prawdopodobnie Bułgaria (takie było formalne stanowisko tamtejszej Rady zajęte kilka dni temu). To samo musiał zrobić (przynajmniej częściowo) jeszcze inny kraj (prawdopodobnie Węgry). Każdy ma bowiem sześć głosów, a wstrzymujących się było dziewięć.

– Nie jest tak, że jeden członek to jeden głos – wyjaśnia przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Przeciwna zawieszeniu najprawdopodobniej była strona polska.

– Europejska Sieć Rad Sądownictwa będzie monitorować sytuację. KRS jest na razie pozbawiona prawa głosu i wyłączona z udziału w działaniach organizacji (posiedzeniach). ENCJ jest jednak zdecydowana pozostać w kontakcie z KRS – wynika z oświadczenia Sieci opublikowanego na stronie internetowej.

Europejska Sieć wydała specjalny komunikat, w którym wyjaśnia, dlaczego zdecydowała o zawieszeniu w prawach członka polskiej Krajowej Rady Sądownictwa.

– Warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest niezależność od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz zagwarantowanie wsparcia dla niezależnego sądownictwa – wyjaśnia organizacja.

Czytaj także: Rada w składzie porcelany

Sieć się obawiała, że w wyniku ostatnich reform w Polsce KRS nie spełnia już tego wymogu. Dlatego w czerwcu 2018 r. doszło do wizyty przedstawicieli organizacji w Polsce w celu zbadania sprawy. Obawy pozostały, padła więc propozycja zawieszenia członkostwa KRS. Ta uczestniczyła w posiedzeniu i przedstawiła swoje stanowisko.

– Walne zgromadzenie rozpatrzyło wniosek i podjęło uchwałę o zawieszeniu członkostwa KRS – czytamy w komunikacie.

– Wizerunkowo to duża strata – ocenia zawieszenie Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dariusz Zawistowski, jej były przewodniczący. I dodaje, że bardzo niepokojący jest wynik głosowania, niemal jednomyślny. A to oznacza, że to, co się dzieje w Polsce, jest tak samo oceniane w wielu krajach.

– To nieciekawa perspektywa na przyszłość, jeśli chodzi o ocenę niezależność polskiego sądownictwa – uważa były przewodniczący Rady. Zastanawia się też, jak na takie decyzję będą reagowały europejskie sądy.

Wynik niepewny, bo KRS jest podzielona

Zawieszenie w członkostwie nie kończy jednak zamieszania wokół Krajowej Rady Sądownictwa. Tuż po tym, kiedy we wtorek Leszek Mazur poinformował o decyzji ENCJ, Jarosław Dudzicz, wiceprzewodniczący Rady, złożył wniosek o wystąpienie KRS z Europejskiej Sieci. Wniosek o uzupełnienie porządku obrad trwającego właśnie posiedzenia Rady przeszedł jednogłośnie.

Nowa KRS będzie debatować o opuszczeniu Sieci w najbliższy piątek rano. Jak ustaliła „Rz", Rada jest w tej sprawie podzielona. Część członków uważa, że uczestnictwo w pracach Sieci nie jest prestiżowe, a składka zbyt wysoka. Część jednak jest innego zdania i wolałaby, by Rada pozostała członkiem ENCJ. Powód to prestiż. Zwolennicy tego rozwiązania nie kryli zdziwienia, gdy taki wniosek padł podczas posiedzenia. Można się go było jednak spodziewać. Od kilku tygodni Rada, wiedząc o rozważanej przez Sieć decyzji, debatowała nad tym, co zrobić.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa to organizacja zrzeszająca 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona niezależności sądownictwa. Co ważne, polska KRS była jedną z tych, które założyły Sieć w 2004 r.

Członkostwo nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zostaje zawieszone – poinformował Leszek Mazur, przewodniczący nowej KRS, który brał udział w ostatecznym głosowaniu w Bukareszcie.

Czytaj także: KRS zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów