fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

KRS zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Adobe Stock
Polska Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia już wymogu niezależności - stwierdziła Europejska Sieć Rad Sądownictwa i zawiesiła członkostwo KRS. Podczas głosowania 100 przedstawicieli ENCJ było za zawieszeniem, 6 przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

W poniedziałek w Bukareszcie odbyło się się nadzwyczajne posiedzenie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Jak uzasadniono w złożonym w sierpniu wniosku, KRS nie spełnia już wymogów niezależności od władzy wykonawczej.

Początkowo była mowa o wykluczeniu. Wniosek o wykluczenie złożył Kees Sterk, przewodniczący Europejskiej Sieci. Propozycja Rady Wykonawczej mówiła z kolei o zawieszeniu, czyli rozwiązaniu bardziej kompromisowym i raczej tymczasowym.

Każdy z członków Sieci mógł w zabrać głos w debacie. Polskę w Rumunii reprezentował sędzia Leszek Mazur, przewodniczący nowej KRS.

Polska KRS została zawieszona, bo wniosek Holendrów zyskał poparcie 3/4 głosów spośród obecnych na sali. 

Jak poinformował na twitterze dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, tylko Polska zagłosowała za tym, by nie wykluczać KRS z ENCJ. Wiadomo też, że od głosu wstrzymały się  odpowiedniki KRS na Węgrzech i w Bułgarii. Stowarzyszenie Sędziów Themis publikuje krytyczne pismo bułgarskiego Stowarzyszenia Sędziów Bułgarskich w tej sprawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA