fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

KRS wypada z Sieci - komentuje Marek Kobylański

Adobe Stock
Ci, którzy nie zamierzają się przejmować decyzją ENCJ, mówią, że to tylko sprawa prestiżu. Dla innych jest to prestiżowa porażka.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) to prestiżowa organizacja, zrzeszająca rady sądownicze 20 krajów Unii Europejskiej. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z jej założycielek. ENCJ jest przede wszystkim forum wymiany poglądów, kształtowania standardów działania sądownictwa w krajach Europy.

Jakiś czas temu pojawiły się pogłoski, że ENCJ z troski o to, co się dzieje w polskim sądownictwie, chce wykluczyć KRS ze swojego grona.

Delegacja Rady ENCJ odwiedziła Warszawę 21 czerwca. Zrobiła rekonesans, porozmawiała m.in. z przedstawicielami KRS. Ostatecznie zarząd Sieci zarekomendował zawieszenie KRS w prawach członka. Dziś zapadła decyzja w tej sprawie. W ocenie zarządu Sieci KRS nie spełnia już wymogów niezależności.

 

Konsekwencje mogą być różne. Ci, którzy nie zamierzają się przejmować decyzją ENCJ, mówią, że to tylko sprawa prestiżu. Dla innych jest to prestiżowa porażka. PiS wprowadzający kontrowersyjne zmiany w polskim sądownictwie decyzję ENCJ zbagatelizuje, dla ich przeciwników to kolejny argument, że to oni mają rację i ich opór ma uzasadnienie. Zwolennicy zmian w sądownictwie będą przekonywać, że decyzja Sieci to kolejny etap nagonki na Polskę, przeciwnicy będą z niej czerpać paliwo dla swoich działań.

Jakie będą długofalowe skutki zawieszenia członkostwa KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Pokaże to czas, ale decyzja jest wyjątkowa. Rozstrzygnięcie Sieci w sprawie polskiej KRS na pewno ma znaczenie dla decyzji, którą w środę mają podjąć unijni komisarze w sprawie skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przeciw Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Argumenty, które padły podczas debaty na forum ENCJ, będą dodatkowym uzasadnieniem dla wysłania skargi.

Na pewno dzisiejsza decyzja ENCJ wielu naszym obywatelom uświadomi, że taka organizacja w ogóle jest. Jeszcze do niedawna, jak wynika z moich doświadczeń i rozmów, wiedza o ENCJ była znikoma. I to nawet wśród osób, które z dużym zainteresowaniem śledzą zmiany w polskim sądownictwie i mają jasny pogląd na tę sprawę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA