fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Europejska Sieć Rad Sądownictwa broni niezależności polskich sądów

123RF
Projekt zmian ws. Krajowej Rady Sądownictwa może mieć szkodliwy wpływ na niezawisłość sędziów i niezależność sądów w Polsce uważa zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

To kolejny krytyczny głos ws. zmian zaprojektowanych przez resort Zbigniewa Ziobry i przekazanych do prac sejmowych jako projekt rządowy. Na początku kwietnia Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu noweli, a 9 maja ma się nim zająć sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

W opinii sporządzonej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) uznała, że ??projekt w istotny sposób wpływa zarówno na skład, jak i funkcjonowanie KRS i może mieć szkodliwy wpływ na niezawisłość sędziów i niezależność sądów w Polsce. Normy te nie są opracowywane w interesie sądownictwa. Na wielu płaszczyznach projekt nie spełnia standardów ENCJ, które odzwierciedlają wspólne zasady i wartości państw członkowskich UE gwarantują prawidłowe funkcjonowanie systemu demokratycznego opartego na zasadzie państwa prawa.

Delegacja ENCJ spotkała się niedawno z grupą przedstawicieli polskiego wymiaru sprawiedliwości i została poinformowana przez nich o trwającej reformie sądownictwa, przeprowadzanej przez rządzącą partię. Zarząd ENCJ wyraził  głębokie zaniepokojenie wydarzeniami w Polsce. Jak podkreślił, podstawą dla utrzymania i poprawy wzajemnego zaufania pomiędzy organami sądowymi w UE jako podstawy wzajemnego uznawania orzeczeń jest niezależność, wysoka jakość i skuteczność systemów sądowych oraz poszanowanie zasady państwa prawa.

- Zasada państwa prawa jest jedną z podstawowych wartości, jakie legły u podstaw utworzenia Unii Europejskiej. Poszanowanie tej zasady to  warunek wstępny ochrony wszystkich podstawowych wartości wymienionych w Traktatach, w tym demokracji i praw podstawowych - uważa Rada ENCJ. Podkreśliła, że ??sprawiedliwe i bezstronne sądy są najważniejszymi instytucjami niezależnego wymiaru sprawiedliwości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA