fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Katarzyna Kałwak: zastępca rzecznika dyscyplinarnego wspiera sędziego przestępcę

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Jestem wzywana do złożenia zeznań wobec organu, który popiera wnioski sędziego przestępcy - napisała w opublikowanym dziś oświadczeniu sędzia Sądu Rejonowego w Oleśnie Katarzyna Kałwak podając powody decyzji o niestawiennictwie przed rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów.

To kolejny sędzia odmawiający stawienia się na wezwanie rzecznika dyscypliny. Wcześniej podobne oświadczenia złożyli: szef "Iustitii" Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej tego Stowarzyszenia Bartłomiej Starosta oraz członkini zarządu wielkopolskiego oddziału "Iustitii" sędzia Monika Frąckowiak.

- Jestem sędzią Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje obowiązki wykonuję na terenie Opolszczyzny, w jednym z jej sądów nadal na liście sędziów widnieje nazwisko sędziego przestępcy - skazanego za molestowanie seksualne swojej asystentki (wyrok uprawomocnił się w czerwcu ubiegłego roku, a kasacja od niego została oddalona w Sądzie Najwyższym w kwietniu 2019 roku). Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych nie chciał aby toczyło się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu przestępcy. Popierał jego zażalenie przed Sądem Najwyższym, aby postępowanie dyscyplinarne było zawieszone (postanowienie z dnia 22 lutego 2019 r. sygn akt I DSK 7/18). Sędzia przestępca od ponad roku pobiera wynagrodzenie (obniżone) i nie wykonuje obowiązków sędziego, jest zawieszony w swoich czynnościach orzeczniczych na czas postępowania dyscyplinarnego - napisała sędzia Kałwak w oświadczeniu.

Czytaj też:

Sędzia Katarzyna Kałwak została wezwana na 20 września przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w charakterze świadka.

- Ukrywa się przede mną okoliczność w sprawie jakiego sędziego jestem wzywana. Poinformowano mnie jedynie, że Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie o czyn z art. 107 § 1 ustawy - Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz, że czyn ten polega na „uchybieniu godności urzędu poprzez organizowanie i zamieszczanie w komunikatorach i portalach społecznościowych wpisów naruszających § 23 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów." -  czytamy w oświadczeniu.

Sędzia twierdzi, że dotyka ją hejt ze strony osób dokonujących wpisów na komunikatorze Twitter, na koncie o nazwie KastaWatch.

- Na koncie tym między innymi szydzi się z początków mojej pracy zawodowej, kiedy to w początkach aplikacji sędziowskiej pozaetatowej pracowałam jako woźna sądowa w sądzie, w którym to teraz orzekam (dane dostępne w aktach osobowych) - pisze sędzia.

Dodaje, że z  doniesień medialnych wynika, iż administratorzy konta KastaWatch są powiązani z rzecznikami dyscyplinarnymi, których udział w grupie Kasta na WhatsApp nie został wyjaśniony. Cytuje jeden z wpisów  na koncie KastaWatch z 8 września: „A my mamy dowody na istnienie farmy trolii w togach: Frąckowiak, Barańska, Strumiński, Starosta, Świst, Kałwak. To niektórzy sędziowie z farmy." Rzecznicy dyscyplinarni wezwali już  innych sędziów wymienionych w tym wpisie do stawiennictwa.

Sędzia Kałwak pisze, że podziela argumentację i wartości przywołane w oświadczeniu profesora Krystiana Markiewicza - Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z dnia 12.09.2019 r., który zdecydował nie stawiać się na wezwania Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika. Jej zdaniem ci rzecznicy dyscyplinarni  powinni być wyłączeni od podejmowania czynności w sprawach związanych „z organizowaniem i zamieszczaniem w komunikatorach i portalach społecznościowych wpisów szkalujących sędziów." Sędzia zwraca uwagę, że w sprawie statusu rzeczników dyscyplinarnych wypowiedzieć się ma w najbliższym czasie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Będąc świadoma doniosłości podjętej przez mnie decyzji oświadczam, że nie stawię się na dzień 20 września 2019 roku na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Lasoty i Radzika. Stawię się na każde wezwanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie okręgowym - napisała sędzia Katarzyna Kałwak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA