fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie Tuleya i Przymusiński mogą mieć dyscyplinarki

Fotorzepa / Krzysztof Skłodowski
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych wezwał członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Igora Tuleyę i Bartłomieja Przymusińskiego do złożenia wyjaśnień.

Jak informuje portal OKO.press, rzecznik dyscyplinarny dał sędziom 14 dni na złożenie wyjaśnień dotyczących ich udziału w programach informacyjnych.

- Sędzia Przymusiński jako rzecznik Iustitii często występuje w mediach. I jest bardzo krytyczny wobec niezgodnych z Konstytucją zmian w wymiarze sprawiedliwości wprowadzanych przez obecną władzę. Podobnie Igor Tuleya, który też otwarcie broni niezależności sądów - pisze portal.

Z informacji OKO.press wynika, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota chce by Bartłomiej Przymusiński wytłumaczył się z udziału w programie w TVN 24. Przymusiński występując w tej stacji 20 sierpnia mówił o wyborze przez nową KRS kandydatów do Sądu Najwyższego, że to „konkurs piękności".

Natomiast sędzia Igor Tuleya ma się tłumaczyć z dwóch rzeczy. Pierwsza dotyczy udziału w programie „Fakty po Faktach" w TVN24 w połowie lipca 2018. Tuleya ma się również wytłumaczyć rzecznikowi dyscyplinarnemu z „możliwego publicznego rozpowszechnienia bez zezwolenia" informacji ze śledztwa ws. przegłosowania przez PiS budżetu w Sali Kolumnowej Sejmu, w grudniu 2016 roku.

W wydanej w poniedziałek uchwale Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wyraził stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów Igora Tulei i Bartłomieja Przymusińskiego i innych członków SSP „Iustitia”.

- Wzywanie sędziów do składania wyjaśnień w związku z ich udziałem w debacie publicznej oceniamy jednoznacznie jako zapowiedź wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i próbę zastraszenia wszystkich sędziów broniących niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński aktywnie bronią zapisanego w Konstytucji trójpodziału władzy i prawa wszystkich obywateli do sądów wolnych od politycznego podporządkowaniu - czytamy w uchwale.

Dalej napisano, iż domaganie się od sędziego Igora Tulei składania wyjaśnień w związku z przebiegiem posiedzenia, na którym Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznawał zażalenie na umorzenia śledztwa w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu Zarząd warszawskiego oddziału "Iustitii" odbiera jako bezpośrednią i niedopuszczalną ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej. 

W uchwale wezwano "zastępcę rzecznika dyscyplinarnego, powołanego bez udziału środowiska sędziów do zaniechania działań godzących w prawo sędziów do udziału w debacie publicznej w obronie najważniejszych wartości gwarantowanych przez Konstytucję RP".

Źródło: oko.press, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA