#RZECZoPRAWIE: Krzysztof Brejza o sporze o TK

W programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga pytał posła PO Bartłomieja Krzysztofa Brejzę o dalsze losy ws. sporu o TK.

Aktualizacja: 15.07.2016 19:02 Publikacja: 15.07.2016 18:37

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza

Foto: rp.pl

Czy jest szansa, że spor o TK skończy się jeszcze w te wakacje?

Wszystko zależy od tego, czy PiS będzie stosować się do porządku konstytucyjnego. Jest sprawa trzech sędziów przez sejm poprzedniej kadencji. Jest też orzeczenie, które powinno być opublikowane. Pozostaniemy z dylematem co z deliktami konstytucyjnymi. Przyszłość to oceni.

PiS idzie na większe ustępstwa. Czy nie ma szansy na porozumienie?

Sprawa porządku konstytucyjnego jest zero-jedynkowa. Albo się przestrzega konstytucji, albo nie. Nie ma kompromisu z konstytucją. To polityka nagłówków, które mają stworzyć wrażenie, że PiS chce kompromisu.

Ta ustawa jest ustawą forsowana przez PiS w takiej wersji jest ustawą wybitnie niekonstytucyjną, chociażby w punkcie, w którym decyduje o wyborze trójki osób, które nie zostały wybrane w zgodzie z konstytucją są sędziami. Ustawodawca większością PiS decyduje co jest konstytucyjnego, a co nie.

Jest to ustawa, która jest reliktem, oparta na przepisach z 1997 r. Odchodzi od nowoczesnych rozwiązań z czerwca. Co złego jest w obecnej ustawie po wyroku grudniowym? TK funkcjonuje, wydaje orzeczenia. Ta ustawa jest dobrą ustawa. PiS nie ma racjonalnych argumentów podważania pracy TK.

Czy ten spór może się skończyć w najbliższej przyszłości? Czy podtrzymujecie, że zaskarżycie tę ustawę?

Spór się zakończy gdy prezes Kaczyński stwierdzi, że jest sens to kończyć. TK jest marionetką, która ogranicza władzę zdaniem PiS.

Sprawa zmierza przecież ku kompromisowi.

Nadal prezydent będzie maił możliwość wyznaczenia prezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne.

Jaki jest pomysł PO?

PO proponuje usankcjonowanie starego systemu czyli dwóch kandydatów tak, by nie było możliwości ingerencji prezydenta w władzę sądowniczą.

Te mechanizmy, PiS określa jako wzmacnianie pozycji prezesa TK, bo odchodzimy od kolejkowania spraw. Utrzymana jest ingerencja władzy wykonawczej. Poza tym utrzymane jest to, że prezes TK będzie wnioskować do prezesa rady ministrów o opublikowanie wyroku TK. Są to pozorne działania tworzące fasadowy organ.

Nie należy się spodziewać spokoju ws. TK?

Jeśli PiS przedstawia ustawę w wersji ekstremalnie niekonstytucyjnej, to dlaczego w imię kompromisu mamy tę ustawę akceptować.

Jaki jest kompromis na warunkach do przyjęcia dla PO?

Nie ma warunków Platformy. Są warunki ustawy zasadniczej. Nie ma kompromisu z konstytucją.

Mamy konstytucyjny spór, który trzeba zakończyć. Coś się wydarzyło i ciężko jest powrócić do stanu przed konfliktu. racje prawne są podnoszone z jednej i z drugiej strony.

My jeż przeprosiliśmy z a część ustawy czerwcowej i sami złożyliśmy wniosek do TK. Zaakceptowaliśmy rozstrzygnięcia TK. Wystarczy stosować się do przepisów konstytucji.

Krzysztof Brejza w #RZECZoPRAWIE

Czy jest szansa, że spor o TK skończy się jeszcze w te wakacje?

Wszystko zależy od tego, czy PiS będzie stosować się do porządku konstytucyjnego. Jest sprawa trzech sędziów przez sejm poprzedniej kadencji. Jest też orzeczenie, które powinno być opublikowane. Pozostaniemy z dylematem co z deliktami konstytucyjnymi. Przyszłość to oceni.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona