fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prokuratura kontra Igor Tuleya: jest zażalenie na decyzję SN o odmowie uchylenia sędziemu immunitetu

Igor Tuleya
Fot. Paweł Rochowicz
Prokuratura Krajowa przesłała do Sądu Najwyższego zażalenie na decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oddalającej wniosek o uchylenie immunitetu sędziowskiego Igorowi Tulei.

Sprawa sędziego była rozpatrywana 9 czerwca  w I Wydziale Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Śledczy wnioskowali o uchylenie immunitetu Igorowi Tulei, bo chcieli mu postawić zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Chodziło o to, że  gdy 18 grudnia 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie sędzia Tuleya rozpoznawał zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie burzliwych obrad Sejmu w sali Kolumnowej, zezwolił dziennikarzom na rejestrację tego posiedzenia. Według prokuratury doszło wówczas do ujawnienia osobom nieuprawnionym, bez wymaganego zezwolenia, wiadomości z postępowania przygotowawczego.

Czytaj też: Izba Dyscyplinarna SN nie uchyliła immunitetu sędziemu Igorowi Tulei

Izba Dyscyplinarna uznała, że nie można stawiać sędziemu zarzutów za działanie na mocy prawa.

– Sędzia był ustawowo uprawniony do wydania zarządzenia o jawności posiedzenia w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa oraz do dopuszczenia do udziału w tym posiedzeniu przedstawicieli mediów – uzasadniał SN.

Prokuratura nie składa broni. Jak poinformowało stowarzyszenie sędziowskie "Iustitia", "prokuratura kontynuuje walkę przeciwko niezależnemu sędziemu" i składa zażalenie na decyzję SN ws.  Igora Tulei. Radiu RMF potwierdził to rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. Poinformował, że zażalenie wpłynęło do SN w wymaganym terminie, natomiast otrzymanie zażalenia formalnie muszą potwierdzić pełnomocnicy sędziego, więc na razie nie została wyznaczona data jego rozpoznania. Wiadomo jednak, że zażalenie rozpatrzy skład sędziowski Wydział II ID SN.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA