fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie Sądu Najwyższego chcą odwołania Kamila Zaradkiewicza

Prof. Kamil Zaradkiewicz
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Ponad 30 sędziów Sądu Najwyższego podpisało się pod wnioskiem o odwołanie prof. Kamila Zaradkiewicza z funkcji pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

W piśmie złożonym do Kancelarii Prezydenta sędziowie podnoszą, że sposób prowadzenia przez Kamila Zaradkiewicza Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego odbiega od przyjętych standardów.

Zgromadzenie ma wybrać pięciu kandydatów spośród których prezydent wybierze nowego, Pierwszego Prezesa SN.

W środę, w czwartym dniu obrad Zgromadzenia, sędzia Kamil Zaradkiewicz oświadczył, że zwróci się do prezydenta o zmianę regulaminu SN. Zdecydował też o odroczeniu zgromadzenia bez terminu.

- Wykładnia regulaminu SN o wyborze kandydatów na pierwszego prezesa tego sądu budzi wątpliwości, co pogłębia spory i może skutkować kwestionowaniem czynności Zgromadzenia Ogólnego – uzasadnił.

Jeszcze w środę grupa sędziów ze starego nadania zapowiadała doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sędziego Zaradkiewicza, polegającego w ich ocenie na przekroczeniu uprawnień podczas prowadzenia zgromadzenia SN, w szczególności przez uznanie, że doszło do wyboru komisji skrutacyjnej, co budziło spory wśród sędziów.

Czytaj także:

30 kwietnia, po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf, prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków I prezesa Sądu Najwyższego Kamilowi Zaradkiewiczowi, nowemu sędziemu Izby Cywilnej SN.

Źródło: media / PAP / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA