fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Niezależność sądów w Polsce - większość badanych uważa, że jest zagrożona

Fotolia.com
Niezależność sądów w Polsce jest zagrożona – uważa 57 proc. badanych.

Większość z badanych w panelu Ariadna uważa, że niezależność polskich sądów jest zagrożona. Badanie powstało na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Iustitia w lutym 2019 r., czyli jeszcze przed wysypem postępowań dyscyplinarnych. Oceny Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego są bardzo złe. Ponad 30 proc. Polaków uważa, iż obecna władza upolityczniła je bardziej niż poprzednicy. Dodatkowo prawie 48 proc. uważa, że sędziowie powinni skoncentrować się na poprawie funkcjonowania sądów i 43 proc. na obronie polskiej praworządności.

Panuje przekonanie, że sędziowie są za mało zaangażowani w obronę praworządności w Polsce, i właśnie to, oprócz poprawy sprawności działania sądów, powinno być głównym zadaniem dla sędziów w tym roku.

– Wyniki mnie przeraziły. Okazuje się, że większość obywateli, czyli osób, które mogą trafić przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, boi się o obiektywność wyroków i niezależność ich od polityków. Jeśli o to chodziło w trzyletnich zmianach sądownictwa i wielu kampaniach marketingowych rządu, to „gratuluję sukcesu" – mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. – Czuję też ogromne zobowiązanie wynikające z oczekiwań naszego większego zaangażowania. Chcę tylko wyjaśnić, że my każdą wolną chwilę poświęcamy na obronę sądów przed politycznymi naciskami, za co spotykają nas różne represje – dodaje.

W październiku ubiegłego roku Iustitia opublikowała raport, który ujawnił, że zdecydowana większość sędziów uważa ostatnie zmiany w sądownictwie za zmierzające do jego podporządkowania politycznego. Niniejsze badanie pokazuje, że również reszta społeczeństwa jest wprowadzonymi (i planowanymi) zmianami mocno zaniepokojona.

Badanie zostało  panelu Ariadna 1–5 lutego 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA