fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia: większość badanych Polaków uważa, że niezależność sądów jest zagrożona

Czy niezależność sądownictwa jest zagrożona?
Iustitia
Tylko 23 proc. Polaków badanych na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Iustitia uważa, że niezależność sądów w Polsce nie jest zagrożona. Przeciwnego zdania jest 57 proc. badanych.

Badanie w panelu Ariadna wykonano na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Iustitia w lutym 2019 roku, czyli jeszcze przed wysypem postępowań dyscyplinarnych.  Przeprowadzono je metodą CAWI na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane zostały wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Czytaj też: Tak Polacy ocenili reformy sądownictwa

Oceny Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego są bardzo złe. Ponad 30 proc. Polaków uważa, iż obecna władza upolityczniła je bardziej, niż poprzednicy. Dodatkowo prawie 48 proc. uważa, że sędziowie powinni skoncentrować się na poprawie funkcjonowania sądów i 43 proc. na obronie polskiej praworządności.

Wśród 33 proc. badanych panuje przekonanie, że sędziowie są za mało zaangażowani w obronę praworządności w Polsce, i właśnie to, oprócz poprawy sprawności działania sądów, powinno stanowić główne zadanie dla sędziów w 2019 roku.

Wyniki badania opinii publicznej z marca 2019 roku. from SSP Iustitia on Vimeo.

- Wyniki mnie przeraziły. Okazuje się, że większość obywateli, czyli osób, które mogą trafić przed oblicze wymiaru sprawiedliwości boi się o obiektywność wyroków i niezależność ich od polityków. Jeśli o to chodziło w trzyletnich zmianach sądownictwa i wielu kampaniach marketingowych rządu to "gratuluję sukcesu" – mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

- Czuję też ogromne zobowiązanie wynikające z oczekiwań naszego większego zaangażowania. Chciałbym tylko wyjaśnić, że my każdą wolną chwilę poświęcamy na obronę sądów przed politycznymi naciskami, za co spotykają nas różnego rodzaju represje - dodał Markiewicz.

W październiku ubiegłego roku Iustitia opublikowała raport, który pokazał, że zdecydowana większość sędziów uważa ostatnie zmiany w sądownictwie za zmierzające do jego podporządkowania politycznego. Zdaniem Stowarzyszenia Iustitia najnowsze  badanie pokazuje, że również reszta społeczeństwa jest wprowadzonymi (i planowanymi) zmianami mocno zaniepokojona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA