fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia: mowa nienawiści polityków uderza w nauczycieli

Dziś mowa nienawiści ze strony polityków uderza w kolejną grupę zawodową, w nauczycieli - napisano w wydanej we wtorek uchwale Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

W uchwale czytamy, że jednym z najważniejszych punktów uchwały programowej XXIV Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia" w Toruniu jest walka z mową nienawiści w przestrzeni publicznej. - Polscy sędziowie jako grupa zawodowa posiadają duże doświadczenie w tym zakresie, zdobyte głównie w ciągu ostatnich kilku lat. Miliony złotych publicznych pieniędzy zostały wydane na kampanię billboardową skierowaną przeciwko sędziom. Także najwyżsi funkcjonariusze publiczni, jakimi są Prezydent RP, Premier oraz Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny, często pozwalają sobie na głoszenie nieprawdziwych i szkalujących informacji na temat polskich sądów i sędziów - piszą sędziowie.

"Iustitia" w uchwale podkreśla, że "dziś mowa nienawiści ze strony polityków uderza w kolejną grupę zawodową, w nauczycieli".

Sędziowie dostrzegają szereg analogii do swojej sytuacji, chociażby próbę dzielenia środowiska na kierownictwo związków zawodowych i nauczycieli (tzw. sędziowie pałacowi i sędziowie rejonowi) czy twierdzenie, że osoby zabierające publicznie głos są politykami, co w opinii publicznej ma je zdyskredytować. - Oba środowiska, sędziowskie i nauczycielskie ponoszą koszty nieudanych i szkodliwych reform, prowadzonych przez polityków bez rzeczywistych konsultacji z tymi środowiskami, często pomimo szeregu ostrzeżeń i wbrew merytorycznym argumentom - wskazuje "Iustitia".

- Jako sędziowie i byli uczniowie stanowczo sprzeciwiamy się prowadzeniu kampanii nienawiści przeciwko nauczycielom. Popieramy postulaty nauczycieli, ponieważ ich wynagrodzenia nie odpowiadają godności tego zawodu, tak samo jak popieraliśmy i nadal popieramy słuszne żądania płacowe pracowników sądów i prokuratur. Sprzeciwiamy się nazywaniu protestu nauczycieli politycznym, tylko dlatego że jest on nie po myśli rządzących polityków, którzy przecież przyznają, że wynagrodzenia nauczycieli są zbyt niskie - czytamy w uchwale.

W związku z próbą dzielenia środowiska nauczycielskiego i kierowaniem ataków na konkretne osoby, "Iustitia" zaleca solidarność zawodową i wzajemne udzielanie wsparcia. Przypomina też, że adwokaci zaoferowali środowisku nauczycielskiemu bezpłatną pomoc prawną.

- Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - kończy uchwałę "Iustitia".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA