fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Leszek Mazur poinformował I prezes Sądu Najwyższego o rezygnacji z przewodniczenia KRS

Leszek Mazur
Leszek Mazur
tv.rp.pl
Sędzia Leszek Mazur poinformował I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską o rezygnacji z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.

Jak donosi PAP, prezes Manowska planuje zwołać posiedzenie KRS na 29 stycznia, co oznacza, że uznała odwołanie Mazura za skuteczne.

Jako oficjalny powód odwołania sędziego Leszka Mazura wskazano utratę zaufania. To pokłosie zmian w Regulaminie Rady do jakich doszło w grudniu 2020 r.

Przewodniczący Leszek Mazur jeszcze przed odwołaniem tłumaczył, że do zmiany dojść musiało bowiem komisje problemowe KRS cieszyły się dużym powodzeniem kilku członków Rady, którzy zapisywali się do prac w nich. W zamian otrzymywali diety. Te w lipcu 2020 r wygenerowały koszt 9 tys zł a potem z miesiąca na miesiąc było już tylko drożej; w październiku 35 tys zł a pod koniec roku - 80 tys zł. W efekcie wprowadzono zmianę, że to przewodniczący KRS będzie zwoływał posiedzenia komisji. Z zasady miały się one odbywać w tygodniach w których zaplanowano posiedzenie Rady. Przewodniczący miał też zdecydować o ujawnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej protokołów z posiedzeń komisji problemowych.

Taka zmiana nie wszystkim się spodobała stąd też wniosek o odwołanie przewodniczącego Leszka Mazura. Po tajnym głosowaniu ogłoszono wynik. 13 członków KRS poparło wniosek o odwołanie przewodniczącego

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA