fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Odpowiedzą za zbrodnie sprzed lat

Adobe Stock
Po blisko 20 latach śledczy wskazali sześć osób, które miały się dopuścić brutalnych rozbojów i prób zabójstw.

Postrzelone z broni palnej ofiary cudem przeżyły, a napastnicy długo pozostawali bezkarni. Teraz odpowiedzą za dawne przestępstwa.

Sprawców zdarzeń sprzed dwóch dekad ustalili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy ze Szczecina.

– Sześciu mężczyzn zostało zatrzymanych, usłyszeli zarzuty usiłowania zabójstwa i rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia – mówi Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP. Pięciu podejrzanych aresztowano.

Grupa działała przez kilkanaście lat – od końca lat 90. – na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dochodziło tam do napadów rabunkowych z bronią w ręku i rozbojów, których ofiarami byli m.in. przedsiębiorcy.

Do usiłowania zabójstwa doszło w 2001 r. koło Karlina.

Napastnicy postrzelili tam dwie osoby. – Jedną z nich wywieziono do lasu i kilkakrotnie strzelono jej w głowę – mówi Iwona Jurkiewicz. Obie ofiary przeżyły.

Ci sami sprawcy mieli się też dopuszczać rozbojów. Zamaskowani napastnicy zagrozili bronią i zaatakowali m.in. właściciela warsztatu samochodowego i jego znajomą. Zrabowali kilkadziesiąt tysięcy i złotą biżuterię.

Takich spraw, gdzie po latach wpadają przekonani o swojej bezkarności sprawcy przestępstw, jest więcej.

– Nie prowadzimy statystyk na ten temat, ale z pobieżnych szacunków wynika, że policjantom m.in. ĆBŚP czy Archiwum X udało się rozwikłać zbrodnie nawet sprzed ok. 26 lat – mówi Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Przykładowo we wrześniu dolnośląscy policjanci ustalili podejrzanych o zabójstwo 32-letniego mężczyzny. Zginął w 1991 r., rzekomo zabity przez bandytów, którzy wdarli się do jego domu położonego pod Lwówkiem Śląskim. Dopiero teraz śledczy znaleźli dowody, że zbrodni dokonała żona ofiary i jej obecny partner, a napad zmyśliła, by odsunąć podejrzenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA