Reklama
Rozwiń

Nowy pomysł na ściganie oszustów internetowych

Stołeczny prokurator w ciągu kilkunastu godzin dostanie z serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych dane, które pomogą mu zidentyfikować sprawcę wyłudzeń w sieci.

Aktualizacja: 29.05.2020 09:54 Publikacja: 28.05.2020 19:08

Nowy pomysł na ściganie oszustów internetowych

Foto: Adobe Stock

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", Warszawska Prokuratura Okręgowa porozumiała się z Allegro i Grupą OLX, dzięki czemu już po 16 godzinach, drogą elektroniczną śledczy otrzymają dane potrzebne do ustalenia, kto założył fałszywe konto w sieci i naciąga klientów. Kiedy pytanie szło na piśmie, odpowiedź była po miesiącu. Teraz jest szansa, że naciągacz zostanie złapany, zanim się ulotni.

– Jako pierwsi w kraju zdecydowaliśmy się na wyłączenie papierowego obiegu korespondencji drogą poczty tradycyjnej, aby jak najszybciej docierać do informacji przydatnych w śledztwach dotyczących przestępstw popełnianych w internecie – mówi „Rzeczpospolitej" Mirosława Chyr, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zakupy w sieci, zwłaszcza w czasie pandemii, się nasiliły. Dla oszustów to czas żniw – zakładają fikcyjne konta, strony internetowe i platformy handlu elektronicznego oferujące sprzedaż różnych towarów – jak np. środki rzekomo chroniące przed koronawirusem czy tradycyjnie już drogi sprzęt – telewizory, komputery, telefony, których w rzeczywistości nie mają. Klienci płacą, towaru nie otrzymują, a naciągacz usuwa witryny i platformy. Dlatego szybkość jest kluczowa dla ustalenia oszusta, zanim zniknie z sieci i zatrze ślady.

Warszawska prokuratura, by skuteczniej ścigać takich sprawców, nawiązała w końcu kwietnia współpracę z Allegro i Grupą OLX, obsługującą popularne portale, takie jak olx.pl, otomoto.pl, otodom.pl, fixfly.pl. Korzyści – jak twierdzą śledczy – są kolosalne.

Dotychczas, gdy klient zgłaszał, że został oszukany, prokurator wydawał decyzję o zwolnieniu z tajemnicy i wysyłał ją np. do OLX, żądając przekazania danych, które pozwolą wytypować sprawcę. Pismo było doręczane pocztą, zanim przyszła odpowiedź, po oszuście znikał ślad. Teraz wszystko odbywa się drogą elektroniczną.

– Czas realizacji zapytania przesłanego za pośrednictwem utworzonych w prokuraturze stanowisk dostępowych wynosi średnio 16 godzin od wpływu postanowienia do Allegro i Grupy OLX. Na odpowiedź skierowaną w formie papierowej prokurator czekał trzy–cztery tygodnie – zaznacza prok. Chyr.

Chodzi o dane, które podaje oszust, zakładając konta w serwisach aukcyjnych, gdy sprzedaje towary. Śledczy dostają więc numer telefonu, adres e-mailowy, z którego oszust korzystał, adresy IP, z których się logował, by wystawić produkt do sprzedaży, czy personalia. – Uzyskując szybko takie dane, o ile nie są to zaawansowane formy oszustwa z wykorzystaniem sieci TOR, które przekierowują numery IP, sprawcę udaje się namierzyć – oceniają śledczy.

Szybki przepływ informacji – zauważa prok. Chyr – usprawnia też analizę uzyskanych danych i tym samym przyspiesza nie tylko wytypowanie sprawcy, ale i dotarcie do wielu oszukanych przez niego klientów.

– Ustalenie grona poszkodowanych to jedna z większych trudności w ściganiu oszustw internetowych. Klienci są z całego kraju, zgłaszają się do różnych prokuratur, trudno powiązać, że za oszustwem stała ta sama osoba. Teraz będzie łatwiej zobaczyć pełny obraz „dokonań" naciągacza – mówi prokurator.

W tym roku w Prokuraturze Okręgowej i podległych jej rejonowych wszczęto blisko 700 śledztw o oszustwa internetowe. Czy nowe rozwiązanie już pomogło zdemaskować jakiegoś naciągacza? Na efekty trzeba trochę poczekać –  twierdzą śledczy.

Utworzenie w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej stanowisk do bezpośredniej komunikacji z systemami teleinformatycznymi Allegro i Grupy OLX to nowość. Większość prokuratur w kraju ma dostęp do zewnętrznych baz danych, ale takich jak m.in. PESEL, CEPIK, KRS czy baz operatorów telekomunikacyjnych.

Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim
Kraj
Tęcza powróci na plac Zbawiciela. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim przy czwartej próbie
Kraj
„Dwie wieże” jeszcze w grze, choć już bez prokurator Ewy Wrzosek