fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Senator PiS: „Kagańcowa” opinia Komisji Weneckiej

Marek Pęk
Senat
Opinia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych to opinia „kagańcowa” - ocenił senator Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja Wenecka opublikowała w czwartek opinię na temat tzw. ustawy kagańcowej. O jej wydanie zwrócił się Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Komisja zaleca, aby polski parlament nie wprowadzał nowych przepisów, i znalazł inne rozwiązania.

Opinia dotyczy uchwalonych w grudniu 2019 r. przez Sejm zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Dowiedz się więcej: Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy kagańcowej

W dokumencie stwierdzono m.in., że „niektóre z poprawek mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce”.

Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy kagańcowej

Na konferencji prasowej Marek Pęk, senator PiS, nazwał opinię Komisji Weneckiej „opinią kagańcową”. Jego zdaniem „ubezwłasnowolnia ona suwerenny parlament polski w przeprowadzaniu reformy, której materia jest przeznaczona właśnie do realizacji przez parlamenty narodowe”.

- Mamy takie głębokie wrażenie, że ta opinia była napisana, zanim jeszcze przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjechali tutaj z nami rozmawiać - dodał senator. - Skandaliczny jest również kategoryczny ton tej opinii, która wręcz rekomenduje nam konkretne kroki. To nie jest opinia, to jest tak naprawdę polecenie - mówił Pęk.

Przeczytaj także: Marszałek Senatu dziękuje Komisji Weneckiej. „Dyskusja będzie ciekawsza”

- Ja mogę powiedzieć, ryzykując, że nawet oburzająca, ponieważ wzywa się nas w tej opinii, delikatnie mówiąc, rekomenduje się, żebyśmy rezygnowali ze wszystkich reform, które do tej pory przeprowadziliśmy" - dodał Michał Seweryński, inny senator PiS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA