Według nowego projektu prawa sprawca, który osiągnął pełnoletność i popełnił poważne przestępstwo, może zostać skazany na dożywocie.
Zdaniem ministra sprawiedliwości i migracji Morgana Johanssona sprawcami mordów i szantażów są najczęściej młodzi ludzie z siatek przestępczych i to właśnie z myślą o nich reformuje się prawo i z nimi głównie chce się rozprawić rząd.
Czytaj także:
Szwecja szuka rozwiązań prawnych dla młodocianych przestępców
W Szwecji przestępców w grupie wiekowej od 18. do 20. roku życia, nawet gdy popełnili takie zbrodnie jak morderstwo, napad rabunkowy, gwałt, ciężkie pobicie czy szantaż, nie skazuje się na dożywocie. Łagodniejsze kary oparte są na wynikach badań, że młodzi nie są dostatecznie dojrzali, by rozwinąć poczucie odpowiedzialności i analizować konsekwencje swych czynów. W praktyce piętnastolatków skazuje się na jedną piątą wymiaru kary osoby dorosłej skazanej za to samo przestępstwo, osiemnastolatkowi wymierza się połow...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.