Antycovidowa nowela procedury cywilnej - szansa na lepsze funkcjonowanie e-sądów

Od wielu lat mówiono o elektronizacji sądów, ale wyraźnych efektów nie było. Być może epidemia wymusi te zmiany i z czasem usprawni sądy.

Aktualizacja: 11.07.2021 15:59 Publikacja: 11.07.2021 00:01

Antycovidowa nowela procedury cywilnej - szansa na lepsze funkcjonowanie e-sądów

Foto: AdobeStock

Po półtora roku od wybuchu epidemii weszła w życie antycovidowa nowela procedury cywilnej. Jawne rozprawy cywilne (rodzinne, pracownicze i gospodarcze) będą teraz prowadzone zdalnie, a więc z wykorzystaniem elektroniki.

Są prawnicy, którzy widzą wiele zalet tej procedury: adwokat nie wychodzi z kancelarii, podsądny z domu. W sprawach rodzinnych na przykład zdalne rozprawy pozwalają zredukować emocje na korytarzu sądowym i w sali rozpraw, które niestety obniżają jakość orzecznictwa. Z drugiej strony w wielu sprawach sąd powinien mieć możliwość bezpośrednio wysłuchać podsądnego, a on bezpośrednio przekonywać sędziego. Nie możemy też zapominać, że cywilizowany proces jest jawny z dopuszczeniem publiczności. Zdalne rozprawy powinny więc raczej dotyczyć prostszych, rutynowych spraw, których jest najwięcej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Opinie Prawne
Marek Isański: TK bytem fasadowym. Władzę w sprawach podatkowych przejął NSA
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd Tuska w sprawie KRS goni króliczka i nie chce go złapać
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy tylko PO ucywilizuje lewicę? Aborcyjny happening Katarzyny Kotuli
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Trybunał i ochrona życia. Kluczowy punkt odniesienia
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Ministra, premier i kakofonia w sprawach pracy