fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Botiuk: Pora na mediacje frankowe

Adobe Stock
Kiedy większość stanów USA wprowadziła po kryzysie 2008 r. obligatoryjną mediację, jej rezultaty okazały się zaskakująco dobre.

Epidemia koronawirusa sparaliżowała funkcjonowanie wielu instytucji, także wymiaru sprawiedliwości. Sądy powszechne zajmują się tylko najpilniejszymi i najważniejszymi sprawami. Większość rozpraw została odwołana, wysyłka pism procesowych radykalnie zmniejszona. Strony i pełnomocnicy nie mają m.in. dostępu do akt. W sądach czekać będą bardzo długo także sprawy frankowe (nawet do pięciu lat). Tym bardziej zasadna jest dyskusja o wprowadzeniu obligatoryjnej mediacji w sprawach frankowych, zwłaszcza że można ją odbywać w formie zdalnej (e- mediacja), bez narażania życia i zdrowia stron postępowania.

Niech chociaż spróbują

Obligatoryjność mediacji można rozumieć dwojako: jako obowiązek uczestnictwa oraz jako obowiązkowe zawarcie ugody. W państwach, które zdecydowały się na którąś z form obowiązkowej mediacji, funkcjonuje pierwsza opcja – uczestnicy nie są zobligowani do zawarcia ugody, tylko do podjęcia próby porozumienia. Mediację obowiązkową można po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA