fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Magdalena Kuruś: Obcowanie bez świadomej zgody to gwałt

Adobe Stock
Nowe podejście do przestępstwa spowoduje koncentrację na osobie sprawcy, a nie na ofierze, jak teraz wymaga definicja zgwałcenia.

Przestępstwa o charakterze seksualnym, zwłaszcza zgwałcenie, należą do najbardziej drastycznych naruszeń praw człowieka. Skuteczne przeciwdziałanie i zwalczanie tej formy dyskryminacji, która w nieproporcjonalnie większym stopniu dotyka kobiety i dziewczęta, warunkowane jest prawidłowym określeniem ustawowych znamion tego typu przestępstw – wynika z rekomendacji rzecznika praw obywatelskich dotyczącej nowelizacji kodeksu karnego, przedstawionej prezesowi Rady Ministrów.

Przyjęta dotychczas w polskim ustawodawstwie definicja zgwałcenia jest wyrazem teorii wolności seksualnej, która uwypukla konieczność wyrażenia sprzeciwu wobec niechcianych zachowań seksualnych („No means no approach"). Współczesne standardy ochrony praw oparte są natomiast na teorii autonomii seksualnej („Only yes means yes approach"), która kładzie nacisk na świadomą zgodę, wolną od przymusu, strachu i dezorientacji.

Czytaj także:

RPO chce zmiany definicji zgwałcenia w kodeksie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA