fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Rząd kupił "Damę z gronostajem"

Adam Karol Czartoryski (po lewej), fundator Fundacji XX Czartoryskich, i wicepremier Piotr Gliński po podpisaniu umowy przekazania kolekcji Skarbowi Państwa.
PAP, Radek Pietruszka
Za 450 mln zł rząd kupił kolekcję Czartoryskich wartą kilka miliardów złotych.

To ułamek rzeczywistej wartości dóbr przejętych przez państwo. Bo szacunek przeprowadzony przez rzeczoznawców opiewa na 8 mld zł. Z kolei prof. Jan Święch, przewodniczący Rady Muzeum Narodowego w Krakowie, które kolekcję oraz nieruchomości właśnie przejmuje, ich wartość szacuje na 10 mld zł.

Majątek kupiony przez Skarb Państwa obejmuje około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych, ponadto budynki znajdujące się na Starym Mieście w Krakowie. Najbardziej znane dzieła zbioru to „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. W kolekcji są też m.in. dzieła Rembrandta, Augusta Renoira, Albrechta Dürera.

Umowa zawarta w czwartek pomiędzy przedstawicielami Fundacji XX Czartoryskich (parafowali ją fundator książę Adam Karol Czartoryski-Borbon oraz członkowie zarządu Jan Lubomirski-Lanckoroński i Maciej Radziwiłł) a wicepremierem prof. Piotrem Glińskim obejmuje też ewentualne roszczenia związane z odzyskanymi w przyszłości, a dzisiaj uznanymi za zaginione dziełami sztuki. Ich lista obejmuje ok. 840 pozycji, w tym jeden z najbardziej poszukiwanych obrazów na świecie „Portret młodzieńca" Rafaela Santiego.

Dlatego przedstawiciele Fundacji utrzymują, że książę Czartoryski podpisał umowę sprzedaży i darowizny. Urzędnicy zapłacili za przejęcie wszystkich muzealiów i nieruchomości 100 mln euro (równowartość ok. 450 mln zł). Pieniądze te trafią na konto Fundacji XX Czartoryskich.

Akt podpisania umowy niewątpliwie stał się wydarzeniem kulturalnym roku. Uroczystość w świetle fleszy odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Obserwowali ją przedstawiciele rządu, m.in. wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, a także ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele świata kultury, duchowieństwa i rodów arystokratycznych. Mistrzynią ceremonii była aktorka Małgorzata Kożuchowska.

– Wykonując formułowane od wielu lat postulaty środowiska polskich muzealników, historyków sztuki, wypełniona zostaje wola księżnej Czartoryskiej, by zbiory stały się nie tylko duchową, ale rzeczywistą własnością narodu – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że kolekcję stanowi „prawdziwy gwiazdozbiór dzieł sztuki". – Symbolicznie stała się ona własnością całego narodu – dodał wicepremier Morawiecki.

– Od 1991 r. z sukcesem starałem się zaprezentować na świecie „Damę z gronostajem", promując polską sztukę i zachęcając ludzi na całym świecie do tego, aby odwiedzili resztę kolekcji i resztę zbiorów w Polsce – mówił wzruszony książę Adam Karol Czartoryski.

W czasie uroczystości pojawił się też wątek polityczno-kulturalny. Wicepremier Gliński dziękował ze możliwość dopięcia sprawy Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz premier Beacie Szydło, wicepremierowi Morawieckiemu i byłemu ministrowi finansów Pawłowi Szałamasze. Dziękował też oponentom politycznym („zainteresowani wiedzą, o kogo chodzi" – powiedział) za to, że nie wykorzystywali w bieżącej grze politycznej sprawy sprzedaży kolekcji. – Mam nadzieję, że Polska ponownie pokocha „Damę", oby łagodziła ona obyczaje – dodał.

Obiekty kupione w czwartek przez państwo zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Krakowie. Od początku lat 90. Fundacja XX Czartoryskich eksponowała część kolekcji muzeum, ale od sześciu lat z powodu remontu obiektu nie była w całości pokazywana. Wicepremier Gliński zapowiedział, że znajdą się pieniądze na zakończenie remontu placówki.

Niejako w tle tego wydarzenia resort kultury kupił za 29 mln zł dla Muzeum Narodowego w Krakowie budynek po byłym hotelu Cracovia. Wykupił też od przedwojennych właścicieli zamek w Gołuchowie za 20 mln zł. Stał się on częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA