Reklama
Rozwiń

Wiceszef MSZ o Bliskim Wschodzie: Nie ma powodu do paniki

- Nie uważam, że są powody do paniki - sytuacja jest gorąca, ale nie przerodziła się w otwarte działania wojenne. Jest jeszcze sporo scenariuszy wyjścia z tej sytuacji, w tym scenariuszy deeskalacji - mówił w rozmowie z Michałem Kolanko wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Aktualizacja: 08.01.2020 11:43 Publikacja: 08.01.2020 08:32

Wiceszef MSZ o Bliskim Wschodzie: Nie ma powodu do paniki

Foto: tv.rp.pl

arb

Pytany czy po ataku Iranu na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA i międzynarodowej koalicji, w skład której wchodzi m.in. Polska, władze Polski rozważą wycofanie polskich żołnierzy z Iraku, wiceszef MSZ odparł, że "bardzo dużo zależy od tego jak sytuacja będzie się rozwijała". - Trudno powiedzieć jaki warunek może doprowadzić do wycofania się polskich wojsk z Iraku - dodał.

Mówiąc o atakach na bazy w Iraku wiceminister stwierdził, że według informacji jakimi dysponują polskie władze, w wyniku wystrzelenia przez Iran 22 rakiet w kierunku dwóch baz w Iraku nikt nie zginął.

- Z prawnego punktu widzenia Polska jest obecna w Iraku w ramach operacji NATO-wskiej i operacji globalnej koalicji. Mamy tam 270 żołnierzy - tłumaczył wiceminister. Jak dodał rezolucja parlamentu Iraku ws. żądania wycofania z Iraku wojsk zagranicznych nie stwarza nowej sytuacji "z prawnego punktu widzenia", ponieważ uchwała przyjęta przez parlament Iraku jest skierowana do irackiego rządu.

- Musimy wstrzymać  się z działaniami do momentu, gdy rząd iracki określi się - dodał. - Polska tej decyzji na pewno nie będzie podejmowała w oderwaniu od sił sojuszniczych. Nie działamy tam jako Polska w Iraku - zaznaczył. 

Wiceminister Jabłoński podkreślił, że w związku z kryzysem na Bliskim Wschodzie "nie ma realnego zagrożenia dla terytorium Polski". - To konflikt o charakterze lokalnym - zaznaczył. - Wpływa to jednak na globalny poziom bezpieczeństwa - dodał.

Jednocześnie zdaniem wiceszefa MSZ w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie "nie ma powodów do paniki". - Sytuacja jest gorąca, ale nie przerodziła się w otwarte działania wojenne. Jest sporo scenariuszy wyjścia z tej sytuacji - ocenił.

Wiceszef MSZ złożył też kondolencje rodzinom ofiar katastrofy ukraińskiego Boeinga 737 w Teheranie. Poinformował przy tym, że na pokładzie samolotu nie było obywateli Rzeczypospolitej.

Polityka
Szymon Hołownia zabrał głos w sprawie spotkania z PiS. Czego dotyczyła rozmowa?
Polityka
Łukasz Pawłowski: Bez zmiany premiera notowania koalicji będą coraz gorsze. Zakończy się to rządem mniejszościowym
Polityka
Polska 2050 zawiesiła Tomasza Zimocha. Wcześniej komentował spotkanie Hołowni z Kaczyńskim
Polityka
Spór o ambasadorów pierwszym testem kohabitacji. Będzie restart relacji PO–PiS?
Polityka
Ruszyły kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Siemoniak: Przyczyny jak najbardziej realne