fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sondaż: Afera obciąża Ziobrę. PiS nie traci poparcia

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
49,7 proc. ankietowanych uważa, że afera z udziałem wiceministra Łukasza Piebiaka najbardziej obciąża Zbigniewa Ziobrę. Ponad 35 proc. osób uważa, że minister sprawiedliwości powinien podać się do dymisji - wynika z sondażu IBRIS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Mimo ostatnich afer poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie spada. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 41,3 proc. osób. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą popiera 25 proc. respondentów.

Dwucyfrowym poparciem cieszy się Lewica. Koalicję SLD, Wiosny i Razem popiera 13,3 proc. respondentów.

5,8 proc. chce głosować na Kukiz'15 i PSL, a 5,3 proc. na Konfederacje. 8,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem".

W sondażu IBRIS zapytano również, kogo najbardziej obciąża afera z udziałem wiceministra Piebiaka. Zdaniem 49,7 proc. jest to Zbigniew Ziobro. 12,4 proc. odpowiedziało, że cały rząd Zjednoczonej Prawicy, a 19,5 proc. wskazało środowisko sędziowskie.

Czy po ostatniej aferze Zbigniew Ziobro powinien nadal pełnić funkcję ministra? Zdaniem 18,2 proc. osób "zdecydowanie tak". "Raczej tak" wskazało 19,6 proc. Najwięcej - 31,5 proc. osób uważa, że "zdecydowanie nie", a 9,6 proc. twierdzi, że "raczej nie". Zdania w tej kwestii nie ma 17,5 proc. respondentów.

Urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości udostępniali wrażliwe informacje z życia co najmniej 20 sędziów. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak aranżował i kontrolował akcję, która miała skompromitować szefa Stowarzyszenia "Iustitia" - poinformował w poniedziałek Onet.pl.

Aby zdyskredytować prof. Krystiana Markiewicza, szefa "Iustitii", wykorzystano pogłoski i plotki na temat jego życia intymnego. Dokument w sprawie sędziego przekazała wiceministrowi sprawiedliwości kobieta o imieniu Emilia w czerwcu 2018 roku. Kobieta współpracowała z wiceministrem Łukaszem Piebiakiem. Za jego zgodą anonimowo wysyłała do mediów kompromitujące materiały - ustalił Onet.

- To jest absolutnie zatrważające, że został zbudowany system w państwie, w Ministerstwie Sprawiedliwości, który zmierza do tego, żeby niszczyć konkretnych ludzi, którzy chcą walczyć o praworządność i sprawiedliwość - mówił o całej sprawie prof. Markiewicz.

Kobieta miała dać pracownikom resortu dostęp do swojego konta na Twitterze, by można było skopiować historię jej wpisów, także tych wykasowanych. Prywatnie Emilia jest związana z jednym z pracowników Krajowej Rady Sądownictwa, sędzią, który wcześniej pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dowody świadczą o tym, że kobieta była w bezpośrednim kontakcie z ministrem Piebiakiem. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych ustalała sposoby kompromitowania sędziów w mediach społecznościowych oraz w mediach prorządowych. Plan ten zaakceptował wiceminister.

"Dziękuję bardzo. Teraz trzeba wypocząć by dalej walczyć o dobrą zmianę. O podwyżce się pomyśli" - pisał w jednej z wiadomości wiceminister Piebiak.

Inna rozmowa miała dotyczyć ataku medialnego na sędziego Piotra Gąciarka z warszawskiego oddziału „Iustitii". Materiał na jego temat pojawił się w programie "Alarm" w TVP1.

- Może wybuchnie mała afera w programie Alarm. Mam nadzieję, że nie zawiodłam - pisała kobieta.

W poniedziałek Mateusz Morawiecki poinformował, że poprosił ministra Zbigniewa Ziobro o wyjaśnienia w tej sprawie. Dodał, że decyzję podejmie po otrzymaniu tych informacji.

Do sprawy odniosła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Działania te nie mieszczą się w jakikolwiek sposób w standardach państwa demokratycznego, swoim charakterem przypominając raczej kampanię oszczerstw prowadzoną przez aparat państwa przed 1989 r." - czytamy w stanowisku HFPC.

Politycy opozycji, w związku z publikacją Onetu, domagają się dymisji wiceministra Piebiaka i ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Z kolei SLD złożyło zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka.

Kilkanaście godzin po publikacji artykułu w Onecie wiceminister Łukasz Piebiak podał się do dymisji zapowiadając jednocześnie złożenie pozwu przeciw Onetowi.

Według kolejnych materiałów opublikowanych przez Onet to zaufany człowiek Piebiaka, sędzia Jakub Iwaniec z Ministerstwa Sprawiedliwości, dostarczał hejterce wrażliwych danych dotyczących sędziów i wspólnie z Emilią opracował akcję mającą na celu skompromitowanie sędziego Markiewicza.

Po opublikowaniu materiałów dotyczących Iwańca jego delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została skrócona w trybie natychmiastowym. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller w programie #RZECZoPOLITYCE.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA