fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Błaszczak skomentował zniszczenie ośrodka muzułmanów

PAP/ Leszek Szymański
- Mam nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, odnosząc się do dewastacji Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie.

Stołeczna policja poinformowała w poniedziałek, że poszukuje sprawcy lub sprawców, którzy w nocy z niedzieli na poniedziałek powybijali szyby w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Na jego terenie znajduje się meczet. Policja zapewniła, że nikomu nic się nie stało.

O komentarz w tej sprawie był pytany w poniedziałek szef MSWiA. Zwrócił uwagę, że powiadomienie zostało zgłoszone o godz. 6 rano. - Ten obiekt jest objęty monitoringiem, jest chroniony przez firmę. Policja zadziałała wtedy, kiedy została powiadomiona. Mamy nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci - powiedział.

Podkreślił, żadne zgłoszenie nie jest ignorowane. - Wszyscy są traktowani tak samo przez polską policję - oświadczył. Przypomniał, że wprowadził "wiele narzędzi", które pozwalają na szybszy przepływ informacji między społeczeństwem a policją. - Odwołam się chociażby do krajowej mapy zagrożeń i bezpieczeństwa. Ponad pół miliona zgłoszeń, 44,9 proc. potwierdzeń ze zgłaszanych przez ludzi faktów, zdarzeń, opinii - zaznaczył.

- Zachęcam do tego, żeby nie bagatelizować żadnego zagrożenia. Każde ze zgłoszeń jest przez policję sprawdzane, w tej sposób realnie dbamy o bezpieczeństwo - dodał szef MSWiA.

Ze wstępnych informacji zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że pracownik Ośrodka słyszał hałasy około godziny 1 w nocy. - Informacja ta została przekazana do policji dopiero kilka godzin później. W tym czasie sprawca lub sprawcy oddalili się już z tego miejsca - powiedział PAP Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze będą analizować m.in. system monitoringu oraz przesłuchiwać świadków. - Prowadzimy intensywne czynności mające na celu ustalenie osoby lub osób mających związek z tym zdarzeniem. Będziemy sprawdzać system monitoringu. Zbieramy wszelkie informacje, które mogą doprowadzić do zatrzymania - podkreślił.

"W policji dużo się pozmieniało"

Minister był też pytany o raport Wirtualnej Polski, z którego wynika, że prawie co drugi policjant brał udział w interwencji, podczas której używano nieuzasadnionej agresji. "64 proc. funkcjonariuszy to zwolennicy przeprowadzania interwencji wszystkimi dostępnymi metodami" - podkreśliła WP.

- Ten raport pokazuje fotografie polskiej policji sprzed dwóch lat. Od tego czasu dużo się zmieniło. Chociażby w szkoleniach bardzo wyraźnie nastąpiła zmiana. Nastąpiła także zmiana dotycząca warunków służby, przywrócenie etosu służby. To są wszystko działania, które wprowadziłem, kiedy zostałem ministrem spraw wewnętrznych i administracji - mówił Błaszczak, odnosząc się do raportu.

Zaznaczył, że jedną z ostatnich jego decyzji jest przeniesienie Biura Spraw Wewnętrznych spod nadzoru Komendanta Głównego Policji pod nadzór szefa ministra spraw wewnętrznych. - To też jest mechanizm, który pozwoli skutecznie nadzorować sytuację w policji - powiedział szef MSWiA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA