#RZECZoPOLITYCE Szymański: Chiny? Szanse, ale też ryzyko

- Obecność w Chinach premier jest bardzo ważna, ponieważ chcemy być widocznym krajem. Ale wiemy też, że umowy inwestycyjne z Chinami, szczególnie dotyczące energetyki i infrastruktury, są bardzo trudne - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Konrad Szymański, wiceminister w MSZ.

Publikacja: 15.05.2017 10:56

#RZECZoPOLITYCE Szymański: Chiny? Szanse, ale też ryzyko

Foto: tv.rp.pl

Początek rozmowy zaczął się od pytania o spotkanie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Czy powinniśmy mieć obawy, że będzie to początek reformy Unii Europejskiej, z pominięciem Polski? - To nie są nowe pomysły, słyszymy je z Paryża od wielu lat. Może w ostatnim czasie wybrzmiały mocniej, ze względu na to, że UE jest na rozdrożu - mówił minister Szymański. - Ten silnik nie działa od dłuższego czasu, nieprzypadkowo - dodał.

Jego zdaniem wynika to ze sprzecznych oczekiwań wewnątrz wspólnoty europejskiej. - Południe oczekuje więcej pieniędzy, a północ, szczególnie Berlin, nie ma żadnej gotowości do tego, aby te pieniądze przekazywać - powiedział Szymański. - To jest sprzeczność polityczna.

- To co proponuje urzędujący prezydent Francji jest dobre ze względu na to, że ma chęć rozmowy nad reformą - mówił minister Szymański. - W obszarze rynku i strefy euro mamy sprzeczne interesy. Reforma UE nie rozpocznie, i nie zakończy się bez polskiej zgody. Nasze interesy w wielu obszarach są zbieżne. Od strony francuskiej zależy jak szybko się tym zajmiemy.

Kolejnym wątkiem rozmowy był temat uchodźców i porozumienie Turcji z Unią Europejską. - To porozumienie jest bardzo kruche. Zważywszy na rosnące ambicje Turcji - mówił minister Szymański. - Europa jest dziś za słaba żeby kontrolować zewnętrzne granice. Potrzebna jest współpraca z krajami trzecimi: pochodzenia i tranzytu.

- Europejska straż graniczna powstała, z punktu widzenia prawnego. Agencja Frontex, na której bazie będzie powstała ta straż, uzyskała podstawy, na których będzie funkcjonowała w Warszawie - mówił minister Szymański. - Nie zgodzimy się, aby problem imigrantów był rozwiązywany przez przymusową relokację.

Na koniec rozmowy tematem była obecność premier Beaty Szydło w Chinach. - Polska jest zbyt dużym krajem żeby być reprezentowanym globalnie, także w Chinach, przez służby instytucji europejskiej - mówił Szymański. - Chcemy być obecni w dialogu globalnym także bezpośrednio, za pośrednictwem pani premier.

- Po drugie: Polska jest zainteresowana tym projektem, ale nie bezwarunkowo. Podchodzimy ostrożnie do tego, jakie są ambicje chińskie dotyczące inwestycji w Europie. Natomiast nie możemy sobie pozwolić, aby podchodzić do tych możliwości, być może szans, w sposób lekceważący - powiedział Szymański. - Obecność w Chinach pani premier jest bardzo ważna, ponieważ chcemy być widocznym krajem. Ale wiemy też, że umowy inwestycyjne, szczególnie dotyczące energetyki i

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Polityka
Sondaż: Polacy wskazali zwycięzców debaty z 12 maja
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Na czele bez zmian, Magdalena Biejat przed Szymonem Hołownią
Polityka
Akcja mobilizacja. Sztaby kandydatów mają napięte plany na finisz kampanii
Polityka
Nowy sondaż „Rzeczpospolitej”: Afera mieszkaniowa Nawrockiego bulwersuje nawet wyborców PiS
Polityka
Rząd Donalda Tuska zmienił nazwę programu. Usunął nazwisko ministra w rządzie PiS