fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek zdrowia

Od stycznia nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów onkologicznych

Adobe stock
Na liście refundacyjnej od 1 stycznia 2020 znalazły się nowe linie leczenia osób cierpiących na choroby onkologiczne. Chodzi m. in. o chorych na raka piersi i ostrą białaczkę szpikową.

Lek Kadycla (trastuzumab emtanzyna), stosowany u chorych na nieoperacyjnego miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi będzie dostępny w ramach programu „Leczenie raka piersi”.

Ponadto w celu pełnego zabezpieczenia leczenia pacjentek z rakiem piersi w ramach refundacji aptecznej we wskazaniu pozarejestracyjnym: „Hormonozależny i HER2-ujemny rak piersi w I rzucie hormonoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu (możliwe wcześniejsze stosowanie hormonoterapii uzupełniającej wczesnego raka piersi) w przypadkach innych niż w ChPL” refundowane będą produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan.

Rozszerzone zostaną wskazania leku Vidaza (azacitidinum), w wyniku czego możliwe będzie objęcie leczeniem szerszej grupy chorych na ostrą białaczkę szpikową.

Gazyvaro (obinutuzumab) stosowany będzie od stycznia 2020 r. w pierwszej i kolejnych liniach leczenia w programie „Leczenie chorych na chłoniaki złośliwe (ICD – 10 C82, C83)”. Cena leku została obniżona o 25 proc. we wszystkich wskazaniach refundacyjnych.

W ramach programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” refundowany będzie kolejny inhibitor ALK – lek Zykadia (ceretynib).

Aktualnie w refundacji jest 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których dostępnych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA