- Z tym wynikiem Polska przewyższa średnią w swoim regionie i jest wyższy niż wskazywałby na to dochód na mieszkańca. Nowy Indeks potwierdza nasze dotychczasowe analizy, które pokazywały, że Polska osiągnęła w ostatnich latach sukces na polu rozwoju gospodarczego- zwraca uwagę Carlos Pinerúa. przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje Bałtyckie. Zaznaczając, że tegoroczny Human Capital Index (HCI) pokazuje, że mamy jeszcze sporo do poprawienia, szczególnie w kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej. – Potrzebne są dalsze reformy w systemie ochrony zdrowia i dlatego ten obszar jest filarem naszej strategii dla Polski dodaje- Pinerúa.

Według wyliczeń Banku Światowego, reformy systemu zdrowia są niezbędne, by poprawić obecne statystki, według których 89 proc. polskich 15-latków ma szansę dożyć 60 roku życia.

Drugim obszarem do poprawy jest edukacja. Jak przypomina raport, polskie dzieci do 18 roku życia spędzają średnio 13,2 lat w szkole - ale biorąc pod uwagę jakość kształcenia (nowa miara jakości systemów edukacji opracowana przez Bank Światowy) faktyczna długość nauki to 11,3 lat, co oznacza 1,9 letnią lukę do nadrobienia.

HCI bierze pod uwagę pięć wskaźników- prawdopodobieństwo dożycia do 5 lat, przewidywalny okres kształcenia dzieci, jakość nauczania, przeżywalność dorosłych i prawidłowy rozwój dzieci W skali od 0-1 Polska dostała 0,75 punkta. Na maksymalną ocenę nie zasłużyło żadne z analizowanych 157 państw. Najbliżej maksimum były rozwinięte kraje Azji; lider rankingu Singapur (0,88 pkt), Korea Południowa i Japonia (po 0,84 pkt)