fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Wielka Brytania: Bezrobocie najwyższe od 2016 roku

Londyn
AFP
Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii sięgnęła 5 proc. w okresie trzech miesięcy zakończonych w listopadzie. Wzrosła ona z 4,9 proc. i sięgnęła najwyższego poziomu od 2016 roku.

Liczba osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie o 88 tys., gdy średnio prognozowano, że się zmniejszy o 100 tys.

Bezrobocie byłoby dużo większe, gdyby nie rządowy program wsparcia dla utrzymywania miejsc pracy przez spółki. Na koniec października utrzymywano dzięki niemu 2,4 mln etatów, gdy w maju liczba subsydiowanych w ten sposób miejsc pracy dochodziła do 8,9 mln. Program kosztował do połowy grudnia 46,4 mld funtów i ma zakończyć się 30 kwietnia.

Wstępne dane podatkowe za grudzień wskazują, że przybyło wówczas 52 tys. miejsc pracy. Zatrudnionych było jednak o 828 tys. osób mniej niż w lutym 2020 r. Można się spodziewać, że dane za styczeń będą słabe, w związku z zaostrzeniem lockdownu.

- Ostatni lockdown jedynie zwiększył presję na spółki z kłopotliwymi bilansami, a to oznacza, że więcej miejsc pracy zostanie utracone w nadchodzących miesiącach – twierdzi Tej Parikh, główny ekonomista Instytutu Dyrektorów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA