fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Nowy rząd Rosji. Ławrow i Szojgu utrzymali stanowiska

Siergiej Szojgu (L) i Siergiej Ławrow utrzymali stanowiska w rządzie
AFP
Dziewięciu wicepremierów będzie w nowym rządzie Rosji.

We wtorek specjalnym dekretem prezydent Rosji Władimir Putin mianował na wicepremierów Dmitrija Grigorenkę, Jurija Trutniewa, Wiktorię Abramczenko, Jurija Borysowa, Tatianę Golikową, Aleksieja Owerczuka, Marata Chusnullina i Dmitrija Czernyszenkę. Pierwszym zastępcą premiera został Andriej Biełousow, bliski współpracownik prezydenta, dotychczas doradca do spraw gospodarczych.

W poprzednim rządzie wicepremierów było dziesięciu.

Nowym premierem Rosji jest Michaił Miszustin
AFP

Na czele resortu spraw zagranicznych pozostanie Siergiej Ławrow. Stanowisko szefa ministerstwa obrony utrzymał Siergiej Szojgu.

Ogółem nowy rosyjski rząd będzie się składał z 21 ministrów, z których ośmiu to nowe postacie w gabinecie. Są to: Michaiła Muraszko - minister zdrowia, Olga Ljubimowa - minister kultury, Walerij Falkow - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Siergiej Krawcow - minister edukacji, Oleg Matycyn - minister sportu, Anton Kotiakow - minister pracy, Maksut Szadajew - minister rozwoju cyfrowego, komunikacji i środków masowego przekazu oraz Maksim Reszetnikow - minister rozwoju gospodarczego.

W zeszłym tygodniu nowym szefem rządu, po dymisji Dmitrija Miedwiediewa, został wskazany przez prezydenta Władimira Putina Michaił Miszustin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej.

15 stycznia Putin wygłosił przed Zgromadzeniem Federalnym Rosji orędzie o stanie państwa. Mówił m.in. o zmianach w konstytucji, które mają zwiększyć kompetencje Dumy Państwowej przy zachowaniu silnego systemu prezydenckiego. Sugerował także wpisanie do konstytucji, że prawo międzynarodowe i traktaty obowiązują Rosję tylko w takim zakresie, w jakim są zgodne z konstytucją Federacji Rosyjskiej.

Po wystąpieniu prezydent odbył krótką rozmowę z Miedwiediewem, po której szef rządu ogłosił, że podaje się do dymisji. Tłumaczył, że rezygnuje, aby zrobić prezydentowi miejsce do przeprowadzenia zmian w konstytucji. - Będą to zmiany nie tylko poszczególnych artykułów konstytucji, ale również odnoszące się do równowagi władz, władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej - stwierdził.

Miedwiediew od razu został powołany na nieistniejące jeszcze stanowisko i mianowany zastępcą szefa kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa.

Dmitrij Miedwiediew stał na czele rządu przez osiem ostatnich lat (od 2012 roku). Wcześniej - w latach 2008-2012 - był prezydentem Rosji (premierem był wówczas Putin). W latach od 2003-2005 był szefem administracji prezydenta Putina.

Obecna kadencja prezydenta Putina kończy się w 2024 roku. Na mocy obowiązującej dziś konstytucji nie może on ubiegać się o kolejną kadencję.

Źródło: rp.pl / TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA