fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Nowy premier Rosji wybrany. Kandydat Putina zaakceptowany przez Dumę

AFP
Rosyjska Duma zaakceptowała kandydaturę Michaiła Miszustina na stanowisko szefa rządu. Nikt nie był przeciw.

Po tym, jak w środę rezygnację ogłosił premier Dmitrij Miedwiediew, w izbie niższej rosyjskiego parlamentu odbyło się głosowanie w sprawie wyboru nowego szefa rządu.

Wskazany przez prezydenta Władimira Putina dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej Michaił Miszustin zyskał poparcie deputowanych. Za Miszustinem głosowało 383 posłów, 41 wstrzymało się od głosu. Głosów przeciw nie było.

Wcześniej polityk spotkał się z szefami parlamentarnych frakcji i uzyskał jednogłośne poparcie rządzącej Jednej Rosji, która ma większość w Dumie.

Czytaj także:
Niespodzianki prezydenta Putina

Przed głosowaniem Miszustin zapowiedział, że jeśli zostanie premierem, skoncentruje się na usuwaniu barier krępujących działalność gospodarczą. Mówił o planach odzyskania "utraconego zaufania" między rządem a biznesem. Oświadczył też, że w budżecie wystarczy środków na postulowane przez prezydenta reformy.

Przemawiając w Dumie polityk zapewnił, że jego rząd będzie ściśle współpracował z parlamentem i frakcjami politycznymi. - Pragnę zapewnić, że wszyscy członkowie rządu będą osobiście odpowiedzialni za osiągnięcie narodowych celów rozwoju - zadeklarował.

Przed głosowaniem na posiedzeniu plenarnym przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin powiedział, że w nowym rządzie powinni pozostać skuteczni ministrowie poprzedniego.

AFP

W środę prezydent Władimir Putin wygłosił przed Zgromadzeniem Federalnym Rosji orędzie o stanie państwa. Mówił m.in. o zmianach w konstytucji, które mają zwiększyć kompetencje Dumy Państwowej przy zachowaniu silnego systemu prezydenckiego. Sugerował także wpisanie do konstytucji, że prawo międzynarodowe i traktaty obowiązują Rosję tylko w takim zakresie, w jakim są zgodne z konstytucją Federacji Rosyjskiej. Putin mówił też o wpisaniu do konstytucji, że płaca minimalna nie może być niższa niż wynosi kwota niezbędna do utrzymania się.

Po wystąpieniu Władimir Putin pojechał do siedziby rządu na krótką rozmowę z premierem. Tuż po niej obaj weszli na salę posiedzeń rządu, gdzie szef rządu ogłosił, że podaje się do dymisji. Tłumaczył, że rezygnuje, aby zrobić prezydentowi miejsce do przeprowadzenia zmian w konstytucji. - Będą to zmiany nie tylko poszczególnych artykułów konstytucji, ale również odnoszące się do równowagi władz, władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej - stwierdził.

Miedwiediew od razu został powołany na nieistniejące jeszcze stanowisko i mianowany zastępcą szefa kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa.

Władimir Putin poprosił, aby ustępujący rząd pełnił obowiązki do czasu stworzenia nowego gabinetu. - Ze swojej strony chciałem podziękować za wszystko co zostało zrobione na tym etapie naszej wspólnej pracy. Chciałem wyrazić zadowolenie z wyników, które zostały osiągnięte - powiedział prezydent na spotkaniu z ministrami.

Dmitrij Miedwiediew stał na czele rządu przez osiem ostatnich lat (od 2012 roku). Wcześniej - w latach 2008-2012 - był prezydentem Rosji (premierem był wówczas Putin). W latach od 2003-2005 był szefem administracji prezydenta Putina.

Obecna kadencja prezydenta Putina kończy się w 2024 roku. Na mocy obowiązującej dziś konstytucji Putin nie może ubiegać się o kolejną kadencję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA