Ranking Wydziałów Prawa 2020: chętnych do zawodu sędziego i prokuratora nie brakuje

W konkursie na aplikacje w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w 2019 r. o jedno miejsce ubiegało się dziesięciu absolwentów wydziałów prawa.

Aktualizacja: 26.06.2020 10:47 Publikacja: 26.06.2020 04:15

Ranking Wydziałów Prawa 2020: chętnych do zawodu sędziego i prokuratora nie brakuje

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski, Marian Zubrzycki

Ponad 97 proc. przyjętych na aplikacje sędziowską i prokuratorską 2020 r. to absolwenci uczelni publicznych.

Egzaminy na aplikacje sędziowską i prokuratorską 2020 r. odbyły się pod koniec 2019 r. Pierwszy etap – test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa – 5 listopada. Drugi etap – praca pisemna polegająca na rozwiązywaniu kazusów – 3 grudnia 2019 r.

Do konkursu zgłosiło się 1952 kandydatów, do egzaminu przystąpiło 1765 osób, do drugiego etapu dostało się 385, a na aplikację 186 osób. Do I etapu przystąpiło 1616 absolwentów uczelni publicznych i 149 niepublicznych. Najwięcej kandydatów tych pierwszych (10,9 proc. przystępujących) to absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, potem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród szkół niepublicznych pierwsza trójka to: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uczelnia Łazarskiego.

Spośród kandydatów przystępujących do I etapu konkursu 65 proc. stanowiły kobiety; 42 proc. ukończyło studia w 2019 r; 31 proc. urodziło się w 1995 r.; 92 proc. ukończyło uczelnię publiczną; 16 proc. mieszka w województwie mazowieckim, a 74 proc. ukończyło studia stacjonarne.

W I etapie konkursu minimum wynosiło 125 pkt, średnia liczba punktów uzyskanych za rozwiązanie testu na ostatnim egzaminie to 108,9.

Za najłatwiejsze uznano pytanie z prawa karnego, a za najtrudniejsze z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Najwięcej pytań na teście dotyczyło prawa i postępowania administracyjnego, najmniej prawa międzynarodowego i ustroju UE.

Absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (192 osoby) uzyskali średni wynik z testu 115,1 pkt; z Uniwersytetu Warszawskiego (111) – 112 pkt, a Uniwersytetu Łódzkiego (117) – 111, 9 pkt.

Do II etapu zakwalifikowano 387 osób, do konkursu przystąpiło 385. Maksymalna liczba punktów za jedno zadanie z pracy pisemnej (kazusy) wynosi 25 pkt (w sumie do zdobycia było 75 pkt). W tym etapie kandydaci sporządzali pracę pisemną polegającą na rozwiązaniu trzech kazusów: z prawa publicznego, prywatnego oraz karnego. Rozwiązując kazusy, kandydaci muszą się wykazać umiejętnościami dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych. Na sporządzenie pracy pisemnej mieli 180 minut.

Oceny każdej pracy pisemnej dokonują niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji konkursowej. Każdy z nich wystawia ocenę w skali od 0 do 25 pkt za poszczególne zadanie i sporządzi pisemne uzasadnienie oceny. Liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią ocen wystawionych przez obu oceniających.

O miejscu na liście kwalifikacyjnej decyduje suma punktów uzyskanych przez kandydatów w całym konkursie. Ostatecznie wśród 186 osób przyjętych na aplikacje w 2020 r. 97,3 proc. to absolwenci uczelni publicznych, 2,7 proc. – niepublicznych.

82,8 proc. młodych prawników ukończyło studia stacjonarne. Najwięcej kandydatów mieszka w woj. mazowieckim, śląskim i małopolskim.

Na aplikację sędziowską dostało się 101 osób (limit 100 miejsc), na prokuratorską – 85 (limit 80 miejsc). Przekroczenie limitu jest spowodowane tym, że kilka osób osiągnęło identyczne wyniki.

Nauka ruszyła w marcu 2020 r.

To już kolejny rok, kiedy konkurs odbywa się bezpośrednio na aplikacje specjalistyczne (wcześniej nabór odbywał się na aplikację ogólną, a dopiero potem najlepsi kontynuowali naukę na aplikacjach: sędziowskiej lub prokuratorskiej).

W 2017 r. zmienił się model szkolenia wstępnego w Krajowej Szkole. Zniknęła aplikacja ogólna. Aplikanci rozpoczynają teraz szkolenie wstępne bezpośrednio na aplikacji sędziowskiej albo prokuratorskiej. Nabór na aplikacje odbywa się w drodze dwuetapowego konkursu: testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa oraz pracy pisemnej sprawdzającej umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresu właściwych norm prawnych.

Do drugiego etapu zostają dopuszczeni kandydaci, stosownie do liczby uzyskanych punktów, w liczbie odpowiadającej sumie dwukrotności limitów przyjęć na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez ministra sprawiedliwości. W jej skład wchodzi 12 członków – sędziów i prokuratorów.

Ryszard Tłuczkiewicz zastępca dyrektora KSSiP ds. aplikacji prokuratorskiej

Aplikacja sędziowska i aplikacja prokuratorska, prowadzone przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Co roku liczba kandydatów około dziesięciokrotnie przewyższa liczbę miejsc na obu aplikacjach. W pierwszej kolejności wynika to z jasnych perspektyw zawodowych osób kończących te aplikacje. Wszystkie one mają zagwarantowane stanowiska asesorskie, choć nie zawsze w wymarzonym miejscu. Na pewno popularność aplikacji wynika również z wysokiego poziomu nauczania w KSSiP. Stosujemy nowoczesne, a zarazem sprawdzone metody kształcenia, zaś naszymi wykładowcami są doskonali praktycy, z reguły doświadczeni sędziowie i prokuratorzy, a czasem przedstawiciele świata nauki. Od początku aplikacji, co do zasady do momentu objęcia stanowisk asesorskich, aplikanci otrzymują też stypendium.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego