Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: największe firmy według liczby doradców podatkowych

Największą firmą doradztwa podatkowego pozostaje Deloitte. O 21 osób powiększył się zespół licencjonowanych doradców firmy EY.

Publikacja: 15.04.2021 07:35

Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: największe firmy według liczby doradców podatkowych

Foto: Adobe Stock

W tej części rankingu prezentujemy największe kancelarie i firmy doradztwa podatkowego. Z zebranych przez nas danych wynika, że w 2020 r. zatrudnienie nie rosło tak szybko, jak w latach poprzednich. W czasie pandemii doradcom podatkowym nie brakuje jednak pracy. W cenie są usługi, dzięki którym przedsiębiorcy mogą prawidłowo wywiązywać się z coraz liczniejszych obowiązków podatkowych oraz korzystać z tarcz antykryzysowych.

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

Liczą się technologie

Największą firmą doradztwa podatkowego pozostaje Deloitte, która zatrudnia 191 licencjonowanych doradców. To o cztery osoby mniej, niż przed rokiem. W Deloitte pracuje też 16 innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Jak podkreśla Łukasz Madej, partner zarządzający działem Doradztwa Podatkowego i Prawnego Deloitte w Polsce, aktualnie na podatników spływa coraz więcej obowiązków sprawozdawczych, które w coraz większym stopniu realizowane są w formie elektronicznej.

- Ma to ogromny wpływ na to, jak wnikliwie i szybko organy mogą przetwarzać i weryfikować te informacje, dlatego ich poprawność oraz spójność ma dla podatników priorytetowe znaczenie. Jako doradcy podatkowi powinniśmy nadążać za tymi potrzebami i dostarczać klientom narzędzia i wsparcie w zakresie weryfikacji przekazywanych informacji tak, aby minimalizować ryzyko ewentualnych błędów. Właśnie dlatego klienci coraz częściej poszukują wsparcia doradców w postaci wszelkiego rodzaju przeglądów (w tym realizowanych z udziałem technologii), które mają wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozliczeniach, zwiększając bezpieczeństwo spółki. Należy przy tym pamiętać, że za każdą technologią stoi człowiek: jego wiedza i doświadczenie - mówi Łukasz Madej.

Praca zdalna to już norma

Na drugim miejscu zestawienia uplasowała się firma KPMG, dla której pracuje 139 doradców podatkowych. To 11 osób mniej, niż przed rokiem. Na rzecz KPMG pracuje też 30. adwokatów i radców prawnych.

Jak zauważa Paweł Barański, partner, szef Działu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w KPMG w Polsce, pandemia zmieniła sposób pracy doradców podatkowych.

- Firmy doradcze jako jedne z pierwszych w praktyce w całości przeszły na pracę zdalną. Pośród wielu plusów, które niesie z sobą taki system pracy, jest kilka elementów, które stanowią poważne wyzwanie – przede wszystkim chodzi o brak możliwości bezpośrednich spotkań w ramach zespołów projektowych. Dostępne technologie niewątpliwie bardzo ułatwiły komunikację osób pracujących z różnych miejsc poza biurem, niemniej możliwość spotkania i bezpośredniego omówienia zagadnień, nad którymi pracujemy jest nie do przecenienia. Wszyscy liczymy na to, że w najbliższych miesiącach powrót do biur na większą skalę będzie możliwy - mówi Paweł Barański.

Zmiana na miejscu trzecim

Z miejsca czwartego na trzecie awansowała firma EY. W ciągu roku jej zespół powiększył się o 21 osób i liczy teraz 127 licencjonowanych doradców. To największy wzrost w naszym zestawieniu. Dla EY pracuje też 36 osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Czwarta jest firma PwC, zatrudniająca 118 doradców (o trzy osoby mniej niż przed rokiem) i 45 osób uprawnionych do czynności doradztwa podatkowego.

Piąte miejsce należy do firmy Rödl & Partner, która kolejny rok z rzędu rozbudowuje swój zespół. Pracuje dla niej 42 licencjonowanych doradców - o trzy osoby więcej, niż w poprzednim roku.

Szósta w zestawieniu jest firma MDDP, z zespołem 36 doradców. Siódme miejsce należy do firmy Crido, dla której pracuje 31 doradców. Bez zmian pozostają kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce. Ósme miejsce zajęła kancelaria Paczuski Taudul, której zespół liczy 26 doradców.

Równorzędne dziewiąte miejsce zajmują kancelarie GWW i TPA Poland. Dla obu pracuje 23 doradców podatkowych i 15 innych osób uprawionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Na kolejnej pozycji uplasowała się ETL Audyt, zatrudniająca 17 doradców. Miejsce dwunaste należy do Grant Thornton z 14. doradcami na pokładzie.

Doradcy wzmacniają zespoły

O trzy osoby zwiększył się zespół notowanej na miejscu 15. kancelarii Thedy & Partners, który liczy teraz 13 licencjonowanych doradców. 12 doradców podatkowych pracuje dla kancelarii Martini i Wspólnicy (przed rokiem było ich 10).

Do najszybciej rozwijających się firm należy też SSW Pragmatic Solutions, której zespół powiększył się w ciągu roku z pięciu do dziewięciu licencjonowanych doradców. Zapewnia jej to awans z miejsca 42. na 24.

Według Patrycji Goździowskiej, partnera w SSW Pragmatic Solutions, zwiększenie liczby doradców kancelarii związane jest z dynamicznym wzrostem praktyki podatkowej oraz zakresu świadczonych usług. Obok klasycznych usług doradztwa podatkowego, oferta kancelarii stale poszerza się o usługi specjalistyczne, takie jak np. ceny transferowe czy tax tech. W 2020 roku do zespołu podatkowego SSW dołączyła grupa osób z Ministerstwa Finansów, w tym ekspert z unikatowym doświadczeniem w zakresie cen transferowych Aleksy Miarkowski. Stanął on na czele praktyki cen transferowych.

- Planujemy dalszy wzrost i wzmacnianie zespołu podatkowego SSW we wszystkich obszarach doradztwa, a w szczególności w zakresie VAT, doradztwa transakcyjnego i TaxTechu - mówi Patrycja Goździowska.

Jest miejsce dla nowych firm

Pandemia nie spowolniła rozwoju rynku, o czym świadczy powstawanie nowych firm.

- Na rynku doradztwa podatkowego wciąż jest miejsce dla małych wyspecjalizowanych podmiotów. Utworzona przez nas kancelaria powstała pod koniec 2019 r. i odnosi sukcesy pomimo trwającej pandemii. Kluczem jest specjalizacja, w której możemy zaoferować klientom kompleksowe wsparcie - mówi Wojciech Pławiak, partner w LITIGATO Spory Podatkowe.

Jak wyjaśnia, w ostatnich czasach wzrosło zapotrzebowanie na wsparcie związane z korzystaniem z tarcz antykryzysowych. Zwiększa się też liczba sporów podatkowych, szczególnie w zakresie VAT i cen transferowych oraz spraw karnych skarbowych. To oznacza więcej pracy dla doradców, którzy reprezentują klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.

W tej części rankingu prezentujemy największe kancelarie i firmy doradztwa podatkowego. Z zebranych przez nas danych wynika, że w 2020 r. zatrudnienie nie rosło tak szybko, jak w latach poprzednich. W czasie pandemii doradcom podatkowym nie brakuje jednak pracy. W cenie są usługi, dzięki którym przedsiębiorcy mogą prawidłowo wywiązywać się z coraz liczniejszych obowiązków podatkowych oraz korzystać z tarcz antykryzysowych.

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów