fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking szpitali

Po prostu stawiamy na jakość

materiały prasowe
Rozmowa | Dariusz Madera, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu
"Rzeczpospolita": Chyba niełatwo w naszych realiach zarządzać dużą wielospecjalistyczną placówką?
Dariusz Madera: Z problemami boryka się dziś każdy dyrektor szpitala. Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu to szpital „ostrozabiegowy". Dominują u nas chirurgia naczyniowa, neurochirurgia czy kardiochirurgia. Prowadzimy też jedno z 14 centrów urazowych w Polsce, rocznie przyjmując prawie 200 tys. pacjentów, z czego 50 tys. na oddziale ratunkowym.
Jak rozwiązać ten problem?
Patrząc na dane – co najmniej 30 proc. pacjentów szpitalnego oddziału ratunkowego mogłoby trafić do nocnej i świątecznej opieki medycznej. Wtedy czas oczekiwania pacjentów w stanie zagrożenia życia byłby znacznie krótszy. Nie ukrywam, że liczba pacjentów jest dla nas wyzwaniem, by dobrze zorganizować pracę. Lekarze, którzy mogliby u nas pracować, często wybierają placówki, w których zarobią podobne pieniądze, ale przy mniejszym natężeniu pracy.
Ale równie istotnym problemem jest finansowanie. Możliwość prowadzenia oszczędnej działalności w wielu placówkach już się wyczerpała. Kontrakty z NFZ są niezmienne od lat, natomiast koszty rosną. Pracownicy w związku z brakiem wzrostu wynagrodzeń odchodzą w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Wiele do życzenia pozostawiają także negocjacje z NFZ. Dostajemy informację o wysokości kontraktu bez możliwości negocjacji.
Co uznaje pan za największe osiągnięcia zespołu?
Realizujemy wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, m.in. przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej, a także neurochirurgii, operacji kręgosłupa czy też mózgu – z wykorzystaniem najnowszych implantów i metod monitorowania. Niedawno gruntownie przebudowaliśmy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków. Jutro oddajemy do użytku nowo zakupiony angiograf w pracowni hemodynamicznej.
Na najwyższym poziomie zajmujemy się także świadczeniami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, z szerokim wachlarzem usług dotyczących schorzeń onkologicznych. Stale ulepszamy bazę diagnostyczną – w planie mamy zakup nowego tomografu komputerowego.
Mamy też duże osiągnięcia w zakresie kontroli zakażeń szpitalnych oraz szpitalnej polityki antybiotykoterapii. Nasze formy i wzorce są wykorzystywane w całym kraju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA