fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Farmer użył chemikaliów. Zabił 420 orłów

Stock Adobe
Farmer, który używając środków owadobójczych spowodował śmierć 420 orłów australijskich, za użycie chemikaliów został skazany na karę grzywny. Ekolodzy domagają się, by odpowiedział także za śmierć chronionych ptaków.

Farmer John Auer ze stanu Wiktoria stanął przed sądem w ubiegłym tygodniu.

Odpowiadał za to, że użył środka do zwalczania insektów pod nazwą Lannate oraz innych chemikaliów, które od października 2016 do kwietnia 2018 zabiły ponad 420 orłów australijskich.

W ubiegłym roku  w tej samej sprawie stanął przed sądem obywatel Nowej Zelandii, Murray Silvester, pracownik Auera, który stosował chemikalia na jego polecenie, czego dowiodły maile i smsy.

Silvester został skazany na grzywnę 2,5 tys. dolarów, dwa tygodnie więzienia i deportację. Kara była powszechnie krytykowana jako zbyt łagodna, choć był to pierwszy w Australii wyrok za zniszczenie przyrody chronionej.

Johha Auera w ubiegłym tygodniu skazano na 25 tys. dolarów, 12 miesięcy obowiązku dobrego zachowania (ten wyrok w prawodawstwie australijskim oznacza obowiązek przestrzegania prawa, ale może też obejmować nadzór kuratora, obowiązkowe leczenie lub udział w terapii).

Obrońcy przyrody chcą jednak, aby Auer odpowiedział nie tylko za użycie szkodliwych substancji, ale też by odpowiedział za śmierć 420 chronionych ptaków.

Mężczyzna może zostać oskarżony o złamanie ustawy o przyrodzie chronionej. Kara za ten czyn wynosi 8 tys. dolarów grzywny oraz po 800 dolarów za każdego zabitego orła. Maksymalną karą może więc być w tym przypadku 354 397 dolarów i/lub 6 miesięcy więzienia.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA