fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Azerka wydała 16 mln funtów w Harrodsie. Jest na celowniku brytyjskiej skarbówki

adobestock
Zamira Hadżijewa z Azerbejdżanu, która wydała 16 milionów funtów w Harrodsie w ciągu dekady, stała się pierwszym celem nowej brytyjskiej ustawy antykorupcyjnej.

Hadżijewa przegrała batalię prawną o możliwość pozostania osobą anonimową. O sprawie brytyjskie media pisały już przed tygodniem, ale nie podając jej danych personalnych. Teraz prasa poinformowała, że kobieta pochodzi z Azerbejdżanu i jest żoną byłego urzędnika z banku państwowego.

Zgodnie z warunkami po raz pierwszy wydanego w Wielkiej Brytanii nakazu wyjaśnienia źródła swojej zamożności („Unexplained Wealth Order” - UWO), 55-letnia kobieta musi teraz przekazać Narodowej Agencji Kryminalnej jasne wyjaśnienie, w jaki sposób ona i jej mąż Jahangir Hadżijew mogli sobie pozwolić na zakup dużego, wartego 15 milionów funtów domu w ekskluzywnej dzielnicy Londynu oraz pola golfowego pod miastem.

Jahangir Hadżijew, były prezes Międzynarodowego Banku Azerbejdżanu, został w 2016 roku skazany na 15 lat więzienia w swoim ojczystym kraju za oszustwo i malwersacje.

Na podstawie UWO Hadżijewej skonfiskowano dwie posiadłości. Przepisy zostały stworzone po to, by móc walczyć z przestępczością zorganizowaną.

Dowiedz się więcej o „Unexplained Wealth Order”

Źródło: rp.pl/ BBC, Al Jazeera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA